19 Նոյեմբեր 2019 - 10:49 AMT
Մի խումբ հայաստանցի լրագրողներ այցելել են Բաքու, հայտնում է Verelq-ը սեփական աղբյուրների վրա հղումով:
Նշվում է, որ հայ լրագրողները նոյեմբերի 18-ին շրջել են Բավքում, մի շարք հանդիպումներ ունեցել: Լրագրողների հստակ թիվն ու նրանց անունները չեն հրապարակվում:
Ըստ գործակալության զրուցակիցների, մի քանի օրից պատասխան այցով Երևան կժամանեն ադրբեջանցի լրագրողները: Խումբն արդեն ձևավորվել է, բայց չի հրապարակվում, թե հատկապես ով է մեկնելու Երևան:
Այցերի մասին տեղեկատվությունը գաղտնի է պահվում: Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ-ն ոչ հաստատել էր, ոչ հերքել հայ լրագրողների այցի մասին տեղեկությունը:
Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները նշում են, որ հայ և ադրբեջանցի լրագրողների փոխայցերը կոչված են թուլացնելու լարվածությունը կողմերի միջև և հիմք դնելու հետագա հաշտեցման համար:
2019-ի փետրվարին ՀՀ էին այցելել «Թուրան» ադրբեջանական լրատվական գործակալության խմբագիր Շահին Հաջիևն ու նրա գործընկերները: ՀՀ-ում նրանք հանդիպումներ ունեցան քաղաքական գործիչների և լրագրողների հետ:

19 Ноябрь 2019 - 10:32 AMT
Отмечается, что армянские журналисты 18 ноября прогулялись по Баку и провели ряд встреч в рамках поездки. При этом ни точное число журналистов, ни их имена не называются.
По словам собеседника агентства, через несколько дней азербайджанские журналисты с ответным визитом прилетят в Ереван. Группа уже сформирована, но кто поедет в Ереван, не разглашается.
Информация о визитах держится в тайне. Ранее МИД Армении никак не прокомментировал информацию о визите армянских журналистов, но и не опроверг ее.
Представители гражданского общества отмечают, что взаимные визиты армянских и азербайджанских журналистов в Баку и Ереван призваны ослабить напряженность между сторонами и заложить фундамент для дальнейшего примирения.
В феврале 2019 года Армению посетили редактор азербайджанского информационного агентства «Туран» Шагин Гаджиев и его коллеги. Азербайджанские журналисты, аккредитованные при Министерстве иностранных дел Армении, в течение нескольких дней своего визита встретились с политиками и журналистами.