21 Նոյեմբեր 2019 - 11:01 AMT
Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան կոչ է արել Ազգային բանկին օգտագործել բոլոր առկա գործիքները կայունացնելու համար գները: Այդ մասին նա հայտարարել է կառավարության նիստում:
Գնաճի տարեկան մակարդակը Վրաստանում հոկտեմբերին կազմել է 6,9%՝ կանխատեսված 3%-ի փոխարեն: Պարենամթերքի գներն արդեն աճել են 13,5%-ով: Փորձագետները գների աճը կապում են ազգային արժույթի արժեզրկման հետ: Կես տարում լարին դոլարի համեմատ արժեզրկվել է մոտ 10%-ով, հայտնում է «Sputnik Գրուզիան»:
«Ուզում եմ կոչ անել Ազգային բանկին ակտիվ օգտագործել բոլոր առկա գործիքները կայունացնելու համար գները»,-ասել է Գախարիան:Բացի այդ, վարչապետը հանձնարարել է ֆինանսների նախարարին վերանայել վարկավորման քաղաքականությունը: Սահմանափակումներ կան արտարժույթով տրամադրվող վարկերի դեպքում, ընդ որում սահմանափակումները նախատեսվում է խստացնել: Գախարիան ասել է, որ հարկավոր է մինչև 100,000 լարի նվազեցնել արտարժույթով վարկավորման սահմանափակող նիշը:

Премьер-министр Грузии Георгий Гахария призвал Национальный банк страны использовать все существующие инструменты для стабилизации цен. Об этом Гахария заявил на заседании правительства.
Годовой уровень инфляции в октябре составил 6,9% вместо прогнозируемых 3%. Цены на продовольствие уже выросли на 13,5%. Эксперты связывают рост цен с обесцениванием национальной валюты. За полгода лари по отношению к доллару обесценился примерно на 10%, пишет Sputnik-Грузия.
«Хочу призвать Национальный банк активно использовать все имеющиеся инструменты для стабилизации цен и обеспечения инфляционного таргетирования (режим денежно-кредитной политики, конечная цель которого – ценовая стабильность – ред.)», – заявил Гахария.
Кроме того, премьер поручил министру финансов заняться вопросом о пересмотре политики кредитования. С января в Грузии запрещено выдавать кредиты в иностранной валюте в размере менее 200 тысяч лари (более 67,3 тысячи долларов).
«С целью обеспечения ускорения экономического роста сегодня хочу поручить министру финансов рассмотреть и на будущем заседании правительства представить нам, насколько возможно снизить до 100 тысяч лари ограничивающий элемент предела кредитования в иностранной валюте», – заявил Гахария.