21 Նոյեմբեր 2019 - 14:38 AMT
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Վանեցյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել ֆեդերացիայի գործկոմի անդամներին: Այս մասին Արթուր Վանեցյանը հայտնել է ՀՖՖ գործկոմի նիստից հետո, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
ՀՖՖ գործկոմի անդամ, փոխարտգործնախարար Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ գործկոմի նիստում քննարկվել են հայկական ֆուտբոլի վիճակը, Վանեցյանն ինքն է որոշել հրաժարական տալ:
«Մենք ընդունել ենք հրաժարականը: Եկել ենք եզրակացության, որ ֆեդերացիան և հայկական ֆուտբոլը պետք է առողջանան, պետք է սկսել առողջացման գործընթաց: Պարոն Վանեցյանի հրաժարականից հետո գործկոմում որոշում է կայացվել, որ դեկտեմբերի 23-ին հրավիրվելու է ժողով, որի ժամանակ ընտրվելու են ՀՖՖ նախագահ և նոր գործկոմ: Այսինքն՝ այս գործկոմն այդ պահից սկսած այլևս չի գործելու»,- ասել է Ռուբինյանը:
Ռուբինյանը նշել է, որ նոր գործկոմ և ֆեդերացիայի նախագահ ընտրողները պետք է լինեն ֆուտբոլային հանրությունը և «արդեն իսկ մաքրված», լեգիտիմ ժողովը:
Վանեցյանը հիշեցրել է, որ դեռ ընտրվելիս ինքը հայտնել էր, որ երկար ժամանակով չի գալիս ֆուտբոլի ֆեդերացիա:
Ռուբինյանը նշել է, որ հանդիպումը և քննարկումը, ինչպես նաև Վանեցյանի հրաժարականը բացառապես ֆուտբոլային են, Վանեցյանը հաստատել է դա՝ ասելով, որ Իտալիայի հավաքականից աննախադեպ հաշվով կրած պարտության պատասխանատվությունը որևէ մեկը պետք է վերցներ իր վրա:
Նոյեմբերի 19-ին Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը 9-1 հաշվով պարտվել էր Իտալիայի ազգային ընտրանուն: Սա հավաքականի պատմության ամենախոշոր հաշվով պարտությունն էր:

В очередном заседании Федерации футбола Армении (ФФА) приняли участие практически все члены исполкома. Об этом после заседания в беседе с журналистами заявил президент ФФА Артур Ванецян.
По его словам, на заседании обсуждались последние события вокруг армянского футбола. Он напомнил, что сборная Армении потерпела поражение со счетом 1:9 от сборной Италии.
«В результате обсуждения я, как президент Федерации футбола Армении, предложил членам исполкома принять мое заявление об отставке. У нас состоялось долгое обсуждение», – сказал Ванецян, передает Радио «Свобода».
Депутат парламентской фракции «Мой шаг», член исполкома Рубен Рубинян сообщил, что они приняли отставку и поблагодарили Ванецяна за совместную работу. Рубинян отметил, что они решили, что после отставки Ванецяна 23 декабря будет созвано собрание, на котором будут избраны президент и исполком ФФА.
Национальная сборная Армении по футболу завершила отборочный турнир Евро-2020 с 10 очками, заняв предпоследнюю позицию в отборочной группе J. Шанс выйти в финальную часть чемпионата Европы Армения потеряла еще в предыдущем туре.
Новоназначенный главный тренер сборной Армении Абраам Хашманян назвал произошедшее на поле настоящим фиаско.