23 Նոյեմբեր 2019 - 07:52 AMT
Իրանում Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսը ցույցերի մոտ 100 առաջնորդի է ձերբակալել։ Ընդհանուր առմամբ կալանավորվել է ցույցերի մոտ 1000 մասնակից։
«Անկարգությունների մոտ 100 առաջնորդ ձերբակալվել է երկրի տարբեր հատվածներում Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսի կողմից»,-ասել է երկրի դատական համակարգի պաշտոնական ներկայացուցիչ Գոլյամհոսեյն Էսմաիլին, գրում է «Կոմերսանտը»։
Բողոքներն Իրանում սկսվել էին բենզինի գների կտրուկ աճի պատճառով և տեղի են ունեցել երկրի բազմաթիվ քաղաքներում։ Ակցիայի մասնակիցներին աջակցություն է հայտնել ԱՄՆ-ն։ Նոյեմբերի 22-ին հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը պատժամիջոներ է սահմանել Իրանի կապի և տեղեկատվության նախարարության դեմ՝ գրաքննության մեղադրանքով։ Բողոքի ցույցերի ժամանակ երկրում անջատել էին ինտերնետ կապը;

Корпус стражей исламской революции задержал около 100 лидеров акций протеста, которые проходили в Иране последнюю неделю. Всего арестовано около 1000 участников.
«Около 100 лидеров недавних беспорядков были опознаны и арестованы в различных частях страны Корпусом стражей исламской революции»,— сказал официальный представитель судебной власти страны Голямхосейн Эсмаили, пишет «Ъ».
Протесты в Иране начались из-за повышения цен на бензин. Они прошли во многих городах страны. Участников акции поддержали в США. 22 ноября стало известно, что Минюст США ввел санкции против министра связи и информации Ирана. Его обвинили в широкомасштабной цензуре. На фоне протестов в стране отключали интернет.