Կոլումբիայի մայրաքաղաք Բոգոտայի քաղաքապետը զանգվածային բողոքի ցույցերի և անկարգությունների հետևանքով պարետային ժամ է հայտարարել քաղաքում։
Դա արվել է Կոլումբիայի նախագահ Իվան Դուկե Մարկեսի խնդրանքով, որը հիմնավորել է խնդրանքն անվտանգության նկատառումներով, գրում է Ինտերֆաքսը։
Բացի այդ, նոյեմբերի 22-ին ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է կիրառել ցուցարարների դեմ Բոլիվարի հրապարակում։
Ցուցարարների մեծ մասն ուսանողներ են։ Նրանք դժգոհ են Դուկեի կառավարության սոցիալական և տնտեսական քաղաքականությունից։ Ցուցարարները փողոց են դուրս գալիք կաթսաներով և թավաներով՝ մեծ աղմուկ ապահովելու համար։
Նոյեմբերի 21-ին ցույցերի ժամանակ առնվազն 3 մարդ է զոհվել, 98 անձ ձերբակալվել է։ Պաշտպանության նախարար Կարլոս Խիմենես Տրուխիլյոն գնահատել է վնասն ավելի քան 20 մլրդ կոլումբիական պեսո՝ մոտ 5,8 մլն դոլար։

23 Ноябрь 2019 - 09:49 AMT
Мэр Боготы Энрике Пеньалоса объявил о введении в столице Колумбии комендантского часа на фоне массовых беспорядков и протестов.
Как отмечается, мэр колумбийской столицы ввел комендантский час по просьбе президента страны Ивана Дуке Маркеса, обосновавшего эти меры необходимостью поддерживать безопасность в городе, пишет «Интерфакс».
Кроме того, полиция 22 ноября применила слезоточивый газ против протестующих в центре Боготы на площади Боливара.
По данным агентства, большинство протестующих – студенты. Они выражают недовольство социальной и экономической политикой правительства Дуке. Протестующие выходят на улицы со сковородками и кастрюлями, чтобы создавать шум.
Днем ранее в Боготе также проходили массовые протесты, в результате которых не менее трех человек погибли, 98 были задержаны. Министр обороны Карлос Холмс Трухильо оценил убытки из-за беспорядков более чем в 20 млрд колумбийских песо (около 5,8 млн долларов).