25 Նոյեմբեր 2019 - 07:03 AMT
ԱՄՆ Կոնգրեսի հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեմն արգելափակել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյայի պահանջով, հայտնում է Axios-ը:
Գրեմի այդ արարքը շատերին էր վրդովեցրել ու զարմացրել, երբ Գրեմը շտապեց վերադառնալ Սենատի հարկ ու արգելափակեց բանաձևը: Գրեմը հենց նոր էր քննադատել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին Սիրիա ներխուժելու և քրդերին գրոհելու համար, ըստ իրազեկ աղբյուրի:
Երբ Գրեմը դուրս էր գալիս Օվալաձև աշխատասենյակից, Սպիտակ տան բարձրաստիճան աշխատակիցը, ըստ հաղորդագրությունների, խնդրել էր նրան վերադառնալ Սենատ և արգելափակել Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը, որն առաջացրել էր Էրդողանի ցասումը: Ինքը Գրեմը ևս հաստատել էր այդ տեղեկությունը:
«Հանդիպումից հետո մենք խմբվել էինք և խոսում էինք այն մասին, թե ինչ տեղի ունեցավ»,-ասելէ նա: Սպիտակ տան օրենսդրական հարցերի գծով աշխատակիցը ասել է Գրեմին, որ սենատոր Բոբ Մենենդեսը մտադիր է բարձրացնել Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի հարցը և չի կարող արդյոք Գրեմն «առարկել»: «Ես ասացի՝ իհարկե»,-ասել է Գրեմը: «Միակ պատճառը, թե ինչու ես դա արեցի, այն էր, որ Էրդողանը դեռևս քաղաքում էր…Դրա ժամանակը չէր: Ես փորձեցի փրկել մեր հարաբերությունները»,-ասել է Գրեմը:
Այն հարցին, թե արդյոք ինքն անհարմար է զգում, Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևն արգելափակելու համար, Գրեմը դրական է պատասխանել: «Հաջորդ անգամ չեմ առարկի»,-ասել է նա:
Մինչդեռ, սենատորներ Մենենդեսն ու Թեդ Քրուզը կրկին ներկայացրեցին Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը, որն այս անգամ արգելափակեց մեկ այլ սենատոր՝ Դևիդ Փերդյուն:
Հոկտեմբերի 29-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։ Թիվ 296 բանաձևն ընդունվել է 405 «կողմ» և 11 «դեմ» ձայներով։

Сенатор от республиканской партии Линдси Грэм заявил, что заблокировал голосование по резолюции о Геноциде армян в Сенате по просьбе Белого дома, пишет Axios.
«После встречи (с президентом Турции в Белом доме – ред.) мы собрались и поговорили о том, что произошло», – сказал Грэм.
По его словам, представитель Белого дома по законодательным вопросам сообщил ему, что сенатор Боб Менендес собирается вынести на голосование свою резолюцию о Геноциде армян и попросил Грэма заблокировать ее.
«Я же сказал, конечно. Единственная причина, по которой я это сделал, – это то, что он (Эрдоган) все еще был в городе. Это было бы не вовремя. Я пытаюсь спасти отношения (между США и Турцией – ред.), если это возможно», – отметил Грэм.
Он добавил, что чувствовал себя неловко, блокируя резолюцию Менендеса.
«В следующий раз я не буду возражать», – уточнил он.
Между тем, на прошлой неделе Менендес и сенатор Тед Круз вновь представили резолюцию о Геноциде армян. На этот раз она была заблокирована другим сенатором – Дэвидом Пердью.
«Сенатор Пердью возражал из-за опасений, что принятие резолюции поставит под угрозу деликатные переговоры, проходящие в регионе с Турцией и другими союзниками», – сказал представитель Пердью.
В конце октября члены палаты представителей США приняли резолюцию, в которой признают и осуждают геноцид армян в Османской империи. За резолюцию проголосовали 405 конгрессменов, против – только 11. Документ был внесён на рассмотрение палаты представителей демократом Адамом Шиффом.