ԱՄՆ Կոլումբիայի շրջանը հաստատել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը: Այդ մասին հայտնել է Ամերիկայի հայկական համագումարը:
Կոլումբիայի շրջանում է գտնվում ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնը:
Բանաձևը կոչ է անում «ճանաչել և իմաստավորել Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցը»՝ կարևորելով Հայոց ցեղասպանության մասին կրթական ծրագրերի իրականացումը:
«Ամերիկայի հայկական համագումարը ողջունում է բանաձևի ընդունումը, հատկապես այն փաստը, որ շեշտը դրվում է կրթության կարևորության վրա»,-հայտարարել է ԱՀՀ գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:
Այսպիսով ԱՄՆ Կոլումբիայի շրջանը միացավ ԱՄՆ 49 նահանգներին և ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատին, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։
Հոկտեմբերի 29-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։ Թիվ 296 բանաձևն ընդունվել է 405 «կողմ» և 11 «դեմ» ձայներով։

Совет округа Колумбия принял резолюцию, признающую Геноцид армян в Османской империи 1915 года. Об этом сообщает Армянская Ассамблея Америки.
В округе Колумбия находится столица США Вашингтон.
Резолюция призывает включить в школьную программу в Вашингтоне материалы о Геноциде армян.
«Армянская Ассамблея Америки приветствует принятие резолюции, особенно подчеркивая важность того, что ударение ставиться на образование», – отметил исполнительный директор ААА Брайан Ардуни.
Таким образом, Совет округа Колумбия присоединился к 49 штатам и Палате представителей Конгресса США, признавшим Геноцид армян.
Палата представителей Конгресса США 29 октября подавляющим большинством голосов официально признала массовое убийство армян в Османской империи геноцидом. За резолюцию проголосовали 405 конгрессменов, против – 11.