ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ցավակցություն է հայտնել լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանի մահվան կապակցությամբ: ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ Պուտինը կարեկցանքի խոսքեր է հղել նրա հարազատներին ու բարեկամներին:
Պեսկովը հավելել է. «Պուտինը լավ ծանոթ էր և Գոհարին, և նրա ամուսնուն: Ամուսնու մահվանից հետո Գոհար Վարդանյանն այցելում էր ՌԴ նախագահին, Պուտինն էր հյուրընկալվում նրա մոտ»:
Պեսկովն իր հերթին ասել է, որ եթե չլինեին Գոհարն ու նրա ամուսինը՝ Գևորգ Վարդանյանն, աշխարհի պատմությունը գուցե այլ ընթացք ստանար, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Գոհար Վարդանյանն ամուսնու՝ Գևորգ Վարդանյանի հետ կարևորագույն դերակատարություն է ունեցել Թեհրանում 1943-ին հակահիտլերյան կոալիցիայի ղեկավարների հանդիպման անվտանգության ապահովման գործում։ Նրանց ջանքերի շնորհիվ կանխվել է Ստալինի, Ռուզվելտի ու Չերչիլի դեմ մահափորձը։ Գոհար Վարդանյանի ամուսինը՝ Գևորգը, մահացել էր 2012 թվականին։
ՀՀ զինված ուժերի պատվիրակությունը մեկնել է Մոսկվա` մասնակցելու հայտնի հետախույզ Գոհար Վարդանյանի հուղարկավորությանը:

Президент России Владимир Путин выразил соболезнования в связи со смертью легендарной разведчицы Гоар Вартанян. Об этом сообщил пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков.
Вартанян скончалась 25 ноября на 94-м году жизни.
«Путин выразил соболезнования родным и близким Гоар Вартанян, нашей знаменитой разведчицы. Без Гоар Вартанян, без ее мужа Геворка история нашего мира могла идти по-другому», – сказал он журналистам, пишет РИА Новости.
Песков отметил, что это люди, которые оставили свой отпечаток в истории человечества.
«Путин хорошо был знаком и с Гоар, и ее мужем. Уже после кончины мужа Гоар приходила к Путину. Путин приезжал к ней в гости», – заключил пресс-секретарь.
Вартанян родилась 25 января 1926 года в армянском городе Ленинакан (Гюмри). В начале 1930-х годов с семьей переехала на жительство в Иран. В 16-летнем возрасте вошла в антифашистскую группу своего будущего супруга и соратника — Геворка Вартаняна, вместе с которым в Иране вела активную разведывательную работу в сложных условиях. В 1943 году в составе этой группы принимала участие в операции по обеспечению безопасности Тегеранской конференции. Тогда была предотвращена попытка покушения гитлеровских спецслужб на лидеров «большой тройки» – Сталина, Рузвельта и Черчилля.