28 Նոյեմբեր 2019 - 10:28 AMT
ՀԱՊԿ անդամ երկների ղեկավարները Բիշքեկում կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում հաստատել են Բելառուսի ներկայացուցիչ Ստանիսլավ Զասին: Նա պաշտոնը կստանձնի 2020-ի հունվարի 1-ից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բիշքեկում մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին, որին մասնակցել են նաև կազմակերպության անդամ երկրների՝ Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի և Տաջիկստանի ղեկավարները:
«Հարցեր առաջացան գլխավոր քարտուղարի նշանակման հետ կապված: Սակայն, այսօր անդամ պետությունների ղեկավարները շնորհավորեցին Զասին հունվարի 1-ից ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը ստանձնելու առիթով»,-ասել է լրագրողներին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վալերի Սեմերկովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում ասել է.«Ուրախ եմ նշել, որ մենք կարողացանք համաձայնության գալ նոր գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցի շուրջ: Վստահ եմ, որ Ստանիսլավ Զասի փորձը կարևոր կլինի այս պատասխանատու պաշտոնում»:
Փաշինյանը նաև գոհունակություն է հայտնել նորմատիվ-իրավական բազայի կատարելագործման գործընթացն ավարտելու կապակցությամբ, ինչը կարգավորում է պարտականությունների կատարման անհնարինության դեպքում գլխավոր քարտուղարի փոփոխության գործընթացը:
Սեմերիկովը պարզաբանել է, որ որոշումն ընդունվել է ի կատարումն 2015թ. Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման, որտեղ «հստակ կանոնակարգված է գլխավոր քարտուղարի նշանակումը ռոտացիայի սկզբունքով՝ ըսռ ռուսական այբուբենի: Պաշտոնավարում էր ՀՀ-ն, իսկ 2020-ի հունվարի 1-ից Բելառուսի հերթն է»,-հավելել է Սեմերիկովը:
Ավելի վաղ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար, ՀՀ ներկայացուցիչ Յուրի Խաչատուրովն ազատվել էր պաշտոնից: Նրան հետ է կանչել հայկական կողմը, քանի որ վերջինս անցնում է Մարտի 1-ի գործով: Նրա պարտականությունները կատարում էր ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ՌԴ ներկայացուցիչ Վալերի Սեմերիկովը:Նոր քարտուղարի նշանակման հարցը դարձել էր Երևանի ու Մինսկի միջև որոշակի լարվածության պատճառ։

Лидеры ОДКБ утвердили представителя Белоруссии Станислава Зася на должность генсека Организации с 1 января 2020 года. Об этом заявил журналистам исполняющий обязанности генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков.
«У нас были вопросы, связанные с назначением генерального секретаря. Сегодня главы государств поздравили Станислава Зася, представителя Белоруссии, с назначением на эту должность с 1 января 2020 года», – сказал Семериков, пишет ТАСС.
Он пояснил, что решение о назначении Зася принято во исполнение решения Совета коллективной безопасности от 2015 года, «где четко регламентировано назначение генеральных секретарей на ротационной основе в соответствии с русским алфавитом – была Армения, а с 1 января 2020 года очередь Белоруссии». «Соответственно, назначен представитель Белоруссии», – подчеркнул Семериков.
В свою очередь премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал: «Я рад сообщить, что нам удалось договориться о назначении нового генерального секретаря. Я уверен, что опыт Станислава Зася будет иметь важное значение на этой ответственной должности».
Вакансия генсека ОДКБ открылась после того, как Армения в ноябре 2018 года досрочно отозвала своего представителя Юрия Хачатурова, отработавшего на этой позиции полтора года из предусмотренных уставом трех лет. С 1 января 2020 года этот пост перейдет по ротации представителю Белоруссии. По решению президента страны Александра Лукашенко, его займет государственный секретарь Совета безопасности республики Зась. На данный момент обязанности генсекретаря ОДКБ исполняет Семериков. В состав ОДКБ входят Россия, Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия и Таджикистан.