Ռուսաստանը շարունակում է ակտիվ դերակատարություն ունենալ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջնորդական ջանքերում և այդ հակամարտության կարգավորումը ՌԴ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է: Այդ մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ՝ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի Ադրբեջան այցի կապակցությամբ:
Դեկտեմբերի 2-3-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը պաշտոնական այցով կլինի Ադրբեջանում: Այցի շրջանակում Լավրովը կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և այդ երկրի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ, ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական կայքում:
Նշվում է, որ աջակցությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը դասվում է ՌԴ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների շարքին և ՌԴ նախագահի ուշադրության կենտրոնում է: ՌԴ-ն ելնում է նրանից, որ հակամարտությունը կարող է կարգավորվել բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով, կողմերի երկխոսության հիման վրա: ՌԴ-ն հետագայում ևս կձգտի նպաստել կարգավորմանը, ինչպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, այնպես էլ հաշվի առնելով սերտ գործակցությունն Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ:
Լավրով-Մամեդյարով բանակցությունների ընթացքում քննարկվելու են երկկողմ գործակցության առանցքային հարցերը: Կարծիքներ կփոխանակվեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, ինչպես նաև միջազգային և տարածաշրջանային այլ խնդիրների շուրջ:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերին պաշտոնական այցով եղել է ՀՀ-ում, հանդիպել երկրի նախագահին, վարչապետին, ԱԳ նախարարին:

2 Декабрь 2019 - 09:32 AMT
Россия продолжает играть активную роль в посреднических усилиях по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом говорится в сообщении МИД РФ по случаю визита министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Азербайджан.
«Содействие сторонам в НКУ относится к числу российских внешнеполитических приоритетов, находится в центре внимания президента России. Исходим из того, что конфликт может быть решен исключительно политико-дипломатическими средствами, путем диалога между сторонами. Будем и далее способствовать достижению урегулирования как в составе сопредседателей Минской группы ОБСЕ по НКУ, так и в национальном качестве с учетом наших тесных отношений с Азербайджаном и Арменией», – говорится в сообщении.
2-3 декабря Лавров посетит Азербайджан с официальным визитом. Программой пребывания предусмотрены встречи Лаврова с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и министром иностранных дел Эльмаром Мамедъяровым.
В ходе переговоров с Мамедъяровым планируется состоится предметный обмен мнениями по международной и региональной проблематике, включая нагорно-карабахское урегулирование.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров посетил Армению с официальным визитом в ноябре, где встретился с президентом, премьер-министром и министром иностранных дел страны.