Մալթայի վարչապետ Ջոզեֆ Մուսկատը կհեռանա պաշտոնից 2020-ի հունվարին՝ լրագրողուհի Դաֆնա Կարուանա Գալիցիայի սպանության հետաքննության ֆոնին: Վարչապետը նման հայտարարությամբ է հանդես եկել հեռուստատեսությամբ: Հրաժարականից հետո կընտրվի Մալթայի Լեյբորիստական կուսակցության նոր նախագահ:
Մալթայի ոստիկանությունը ձերբակալել է 4 անձի, որոնք կասկածվում են հետաքննիչ լրագրող Դաֆնա Կարուանա Գալիցիայի սպանության մեջ: Նա սպանվել է 2017-ի հոկտեմբերի 16-ին՝ ավտոմեքենայում տեղադրված ռումբի պայթյունից: Նա զբաղվում էր «Պանամական արխիվի» հետաքննությամբ և բացահայտում էր մալթացի պաշտոնյաների և քաղաքական գործիչների կոռուպցիոն կապերը:
Մայրաքաղաք Վալետայում դեկտեմբերի 1-ին բողոքի զանգվածային ակցիա է տեղի ունեցել՝ ցուցարարները պահանջել են վարչապետի հրաժարականը, մեղադրել են կառավարությանը կոռուպցիայի մեջ և լրագրողուհու սպանության անաչառ հետաքննության կոչ արել, գրում է Deutsche Welle-ն:
Աղմկահարույց սպանության քննության հետևանքով արդեն իսկ մի շարք պաշտոնանկություններ են եղել: Նոյեմբերի 26-ին հրաժարական է տվել վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Քիտ Շեմբրին՝ առանց պատճառաբանությունների: Նույն օրը պաշտոնից հեռացել է զբոսաշրջության նախարար Կոնրադ Միցցին, իսկ էկոնոմիկայի նախարար Քրիստիան Կարդոնան հայտարարել է, որ վայր է դնում լիազորությունները քննության ընթացքում:
Նոյեմբերի 20-ին ևս մեկ անձ է ձերբակալվել Վալետայից ոչ հեռու՝ Պորտոմազո նավահանգստի մոտ կայանված զբոսանավում: Ոստիկանությունը համարում է, որ նա միակ «կապավորն է» եղել հանցագործության անմիջական կատարողների և պատվիրատուի միջև: Ըստ Independent-ի, ձերբակալվածի անունը Յորգեն Ֆենեկ է, նա գործարար է և եղել է լրագրողուհու հոդվածների «հերոսը»: Գալիցիան մեղադրում էր նրան Մալթայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ կոռուպցիոն կապերում:
2013-ին Ֆենեկի 17 Black ընկերությունը Մալթայում մեծ էլեկտրակայանի կառուցման մրցույթ է շահել: «Պանամական արխիվում» տեղեկություններ կային այն մասին, որ Մալթայի էներգետիկայի նախարար Կոնրադ Միցցին չնշված ծառայությունների համար մոտ 1,5 մլն ֆունտ ստեռլինգ էր ստացել: Ըստ ոստիկանության, Գալիցիային հաջողվել էր գտնել կապը Դեջորջիո եղբայրների և Ֆենեկի միջև, իսկ Ֆենեկը կտրականապես հերքում է, թե հանցագործություն է պլանավորել որևէ մեկի դեմ:
Մահից առաջ Գալիցիան մեղադրել էր Մալթայի վարչապետ Ջոզեֆ Մուսկատին և նրա թիմակիցներին օֆշորային ընկերություններ ունենալու մեջ, որոնք գումարներ են ստացել Ադրբեջանի նախագահական ընտանիքից և մալթական անձնագրեր են վաճառել: Դաֆնայի մահից հետո OCCRP-ը շարունակել է աշխատանքը նրա նյութերով և պարզել, որ Իլհամ Ալիևի դստեր ընկերությանը պատկանում է Դուբայի լավագույն թաղամասերում գտնվող մոտ 100 մլն դոլարի անշարժ գույք, իսկ նրա ընկերությունը առնվազն 1 մլն դոլար է փոխանցել Մալթայի վարչապետի կնոջը: Ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանի իշխանությունները մոտ 2,9 մլրդ դոլար են լվացել:

Премьер-министр Мальты Джозеф Мускат покинет свой пост в январе 2020 года на фоне расследования убийства журналистки Дафне Каруаны Галиции. С таким заявлением глава правительства республики выступил по телевидению. Тогда же будет избран новый председатель Лейбористской партии Мальты, возглавляемой Мускатом.
В столице Валлетте 1 декабря состоялась массовая акция протеста. Демонстранты требовали отставки премьера, обвиняли правительство в коррупции и призывали к справедливому расследованию гибели журналистки, пишет Deutsche Welle.
Расследование громкого убийства уже привело к ряду отставок в правительстве республики. Так, 26 ноября мальтийский премьер подтвердил отставку главы своей администрации Кита Шембри, не назвав причин. В тот же день свой пост покинул министр туризма Конрад Мицци, а глава министерства экономики, инвестиций и малого бизнеса Кристиан Кардона заявил, что слагает с себя полномочия на время разбирательства.
Шенбри и Мицци подозреваются в получении денег от мальтийского бизнесмена Йорджена Фенека – руководителя и совладельца офшорной компании 17 Black, о которой писала погибшая. Он был задержан на борту собственной яхты.
Суд Валлетты 30 ноября предъявил ему обвинение в соучастии в убийстве журналистки, постановил заморозить счета предпринимателя и отправил Фенека под арест. Незадолго до отставок в правительстве Мускат предоставил иммунитет другому фигуранту дела.
Журналистка Дафне Каруана Галиция погибла осенью 2017 года. По версии следствия, в арендованном ей автомобиле сработало дистанционное взрывное устройство. Ранее репортер жаловалась на угрозы в ее адрес.
Незадолго до гибели она занималась расследованием в отношении главы правительства страны и двух его ближайших помощников в связи с подозрениями в коррупции. В июле 2018 года генеральная прокуратура Мальты заявила, что следствие не смогло доказать коррупционные связи премьер-министра республики.
Перед смертью Галиция обвинила соратников и жену премьер-министра Мальты Джозефа Муската во владении офшорными компаниями, которые получали деньги от азербайджанской президентской семьи и продавали мальтийские паспорта. После смерти Дафны журналисты OCCRP продолжили работу над ее расследованиями и выяснили, что: компании дочери президента Азербайджана Ильхама Алиева принадлежит недвижимость на $100 млн в лучших районах Дубая; ее компания перевела не меньше $1 млн офшору жены премьера Мальты; у компании полного тезки Ильхама Алиева, использующего почтовый адрес дочерей президента, есть особняк в Дубае; всего власти Азербайджана отмыли $2,9 млрд.