3 Դեկտեմբեր 2019 - 10:05 AMT
ՌԴ Քննչական կոմիտեն ավարտել է Խաչատուրյան քույրերի աղմկահարույց գործի քննությունը: Այդ մասին հայտնել է ՔԿ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն:
Քննությունը վարել է գերատեսչության կենտրոնական աշխատակազմի Գլխավոր քննչական վարչությունը: Քույրերի կողմից իրենց հոր սպանության քրգործում մեկ հոդված կա՝ «Նախնական պայմանավորվածությամբ խմբակային սպանություն» հոդվածը:
Ըստ Պետրենկոյի, քննության վարկածով, 2018-ի հուլիսի 27-ին, Խաչատուրյան քույրերը, գտնվելով բնակարանում, «գործելով նախնական պայմանավորվածությամբ և սուր հակակրանք տածելով հոր հանդեպ, վերջինիս բազմակի հարվածներ են հասցրել դանակով և մուրճով», գրում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
«Մեղադրյալների գործողությունները գնահատելիս, պարզվել է, որ հանցագործության դրդապատճառ է հանդիսացել անձնական հակակրանքը, որը պայմանավորված էր հոր կողմից տևական ժամանակահատվածում իր դուստրերին ֆիզիկական և հոգեբանական տառապանքներ պատճառելով, ինչը քննությունը հաշվի է առել որպես մեղմացուցիչ հանգամանք»,-ասել է գերատեսչության ներկայացուցիչը:
Համալիր հոգեբանական և հոգեբուժական փորձաքննությունները պարզել են գործով անցնող անձանց հոգեկան վիճակը՝ քույրերից 2-ը սպանություն կատարելու պահին կարող էին գիտակցել իրենց կատարած գործողությունների փաստացի բնույթն ու ղեկավարել դրանք:
ՔԿ պաշտոնական ներկայացուցիչն ասել է նաև, որ քննությունը բավարար ապացուցողական բազա է հավաքել, որի հիման վրա Խաչատուրյան քույրերի գործն ուղարկվել է դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու համար:
Կրտսեր քրոջ քրգործն ուղարկվել է դատախազին հետևյալ նշումով՝ «բժշկական բնույթի հարկադիր միջոցների կիրառման մասին»:

3 Декабрь 2019 - 08:01 AMT
Следственный комитет РФ поставил точку в расследовании громкого уголовного дела сестер Хачатурян. Об этом рассказала официальный представитель СКР Светлана Петренко.
Расследование вело Главное следственное управление центрального аппарата ведомства. В уголовном деле об убийстве сестрами Хачатурян своего отца одна статья – пункт «ж» части 2 статьи 105 УК РФ – «Убийство, совершенное группой лиц по предварительному сговору».
По словам Петренко, по версии следствия, 27 июля 2018 года сестры Хачатурян, находясь в квартире, «действуя группой лиц по предварительному сговору, испытывая острую личную неприязнь к своему отцу, нанесли последнему многочисленные удары ножом и молотком по телу», пишет «Российская газета».
«При оценке действий обвиняемых установлено, что мотивом преступления стала личная неприязнь, обусловленная причинением отцом на протяжении длительного периода времени своим дочерям физических и психических страданий, что учтено следствием как смягчающие вину обстоятельства», – уточнила представитель ведомства.
По итогам комплексных психолого-психиатрических экспертиз установлено душевное состояние фигуранток, при этом двое из сестер в момент совершения убийства могли осознавать фактический характер совершаемых действий и руководить ими.
Официальный представитель СК утверждает, что следствием собрана достаточная доказательственная база, в связи с чем уголовное дело в отношении двух сестер Хачатурян направлено прокурору для утверждения обвинительного заключения.
Уголовное дело младшей сестры направлено прокурору с постановлением «о применении принудительной меры медицинского характера».