ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Ալիսա Ֆարահը հերքել է լրատվամիջոցներում տարածված այն լուրը, թե Վաշինգտոնը մտադիր է լրացուցիչ 14,000 զինծառայող գործուղել Մերձավոր Արևելք:
«Հրապարակումը չի համապատասխանում իրականությանը: ԱՄՆ-ն չի դիտարկում Մերձավոր Արևելք լրացուցիչ 14,000 զինծառայող ուղարկելու հարցը»,-գրել է Ֆարահը Twitter-ում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ The Wall Street Journal թերթը, ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների վրա հղումով, գրել էր, որ Վաշինգտոնը դիտարկում է Մերձավոր Արևելքում իր ռազմական ներկայությունն ավելացնելու հարցը Իրանին հակազդելու միտումով և մտադիր է տասնյակ նավեր և 14,000 զինծառայող գործուղել այդ տարածաշրջան:
Պենտագոնի ղեկավար Մարկ Էսպերը հոկետմբերին հայտարարել էր, որ տարածաշրջանում արդեն իսկ կա ԱՄՆ 11,000 զինծառայող:

5 Декабрь 2019 - 12:37 AMT
Глава пресс-службы Министерства обороны США Алисса Фарах опровергла распространенную ранее газетой The Wall Street Journal информацию об отправке Вашингтоном на Ближний Восток дополнительных 14,000 военнослужащих, пишет ТАСС.
«Чтобы прояснить: публикация неверная. США не рассматривают отправку дополнительных 14 тыс военнослужащих на Ближний Восток», – написала Фарах на своей странице в Twitter.
Ранее газета The Wall Street Journal сообщила со ссылкой на должностных лиц США, что вашингтонская администрация рассматривает возможность наращивания своего военного присутствия на Ближнем Востоке за счет переброски 14 тыс военнослужащих и десятков кораблей в целях противодействия Ирану.
Глава Пентагона Марк Эспер в октябре заявлял, что в регионе уже присутствуют 14 тыс военнослужащих США.