7 Դեկտեմբեր 2019 - 10:22 AMT
Բրատիսլավայում ԵԱՀԿ նախարարական 26-րդ համաժողովի աշխատանքներին մասնակցող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով տեղակալ Ֆիլիպ Ռիքերի հետ քննարկել է հայ-ամերիկյան երկխոսությունը։
Անդրադարձ կատարելով երկկողմ համագործակցության ընդարձակ օրակարգին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը մտքեր են փոխանակել հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի և ձեռնարկվելիք առաջիկա քայլերի վերաբերյալ։
Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների համատեքստում Հայաստանի ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել ամերիկյան կողմի շարունակական աջակցությունը մի շարք ծրագրերին և նախաձեռնություններին:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով գործող տեղակալը մտքեր են փոխանակել ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի օրակարգային հարցերի շուրջ։
Զրուցակիցներն անդրադաձել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի։
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը կարծիքներ են փոխանակել Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ դեկտեմբերի 4-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ ունեցած հանդիպման և դրանից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հայտարարության շուրջ։ Այդ համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են խաղաղության նպաստավոր միջավայրի ձևավորումը՝ հրադադարի ռեժիմի պահպանման և ամրապնդման, ինչպես նաև ժողովուրդների խաղաղության նախապատրաստման վերաբերյալ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման միջոցով:

7 Декабрь 2019 - 08:34 AMT
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился с помощником госсекретаря США по делам Европы и Евразии Филипом Рикером. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Коснувшись обширной повестки двустороннего сотрудничества, Мнацаканян и Рикер обменялись мнениями вокруг реализации договоренностей в рамках армяно-американского стратегического диалога и предпринимаемых далее шагах.
В контексте осуществляемых правительством Армении реформ министр высоко оценил последовательное содействие американской стороны ряду программ и инициатив.
Мнацаканян и Рикер обменялись мнениями вокруг состоявшейся 4 декабря встречи глав МИД Армении и Азербайджана и последовавшим за ней заявлением руководителей делегегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В этом контексте собеседники отметили важность формирования благоприятной для мира атмосферы: сохранение и укрепление режима прекращения огня, а также реализации договоренностей вокруг подготовки народов к миру.