10 Դեկտեմբեր 2019 - 10:10 AMT
Չիլիի ռազմա-օդային ուժերի ինքնաթիռը, որը կորել էր ռադարներից Անտարկտիդա թռչելիս, ճանաչվել է կործանված: Այդ մասին ասվում է այդ երկրի ՌՕՈւ Twitter-ի էջում:
Նման որոշում է ընդունվել անձնակազմի հետ կապը կորցնելուց 7 ժամ անց:
Կործանված ինքնաթիռը ռազմատրանսպորտային Ս-130 է: Այն Պունտա Արենաս «Չաբունկո» բազայից ուղևորվել է նախագահ Էդուարդ Ֆրեյա Մոնտալվայի անունը կրող բազան, որը գտնվում է Անտարկտիդայում, դեկտեմբերի 9-ին, ժամը 16:55-ին, գրում է «Վեդոմոստին»:
Կապն ինքնաթիռի հետ կորել է 18:13-ին: Ինքնաթիռում 38 մարդ կար՝ անձնակազմի 17 անդամ և 21 ուղևոր:
Ինքնաթիռն անձնակազմ և սարքավորումներ էր տեղափոխում հետազոտական կայան: Չիլիի զինվորականները որոնողական գործողություններ են կատարում:

10 Декабрь 2019 - 08:52 AMT
Самолет чилийских Военно-воздушных сил (ВВС), пропавший с радаров по пути в Антарктиду, признан разбившимся, говорится в сообщении на странице ВВС страны в Twitter. Такое решение принято спустя семь часов после потери связи с экипажем.
Разбившийся самолет – военно-транспортный C-130. Он вылетел с базы «Чабунко» в городе Пунта-Аренас на антарктическую базу имени президента Эдуардо Фрея Монталвы 9 декабря в 16:55 по местному времени, пишут «Ведомости».
Связь с ним пропала в 18:13. На борту находились 38 человек – 17 членов экипажа и 21 пассажир.
Самолет вез персонал и оборудование на исследовательскую станцию. Чилийские военные проводят поисковую операцию.