11 Դեկտեմբեր 2019 - 08:18 AMT
Եվրահանձնաժողովը հայտարարել է, որ ուժեղացված հսկողություն է սահմանել Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հանդեպ:
«Հայաստանի Քաղավիացիայի կոմիտեն ուժեղացված հսկողության տակ է վերցվել՝ կապված թռիչքների անվտանգության ապահովման վերահսկման նվազման նշանների հետ»,-ասվում է Եվրոպական հանձնաժողովի հայտարարության մեջ:
Մտահոգության պատճառները Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ չեն նշվում:
Ըստ FlightGlobal կայքի, Եվրոպական միության ավիացիոն անվտանգության գործակալությունը (EASA) վերահսկողության թերություններ է հայտնաբերել 2019-ի հուլիսին Taron Avia և Atlantis European Airways ընկերություններ կատարած այցի ժամանակ:
Taron Avia-ի հավաստագիրը դադարեցվել է EASA- ի ուսումնասիրությունների արդյունքում, և փոխադրողը հետագայում որոշել է դադարեցնել գործունեությունը:
Նշվում է նաև, որ այդ երկու ընկերությունների հավաստագրերը թարմացնելիս «Քաղավիացիայի վարչությունը հավաստագրման բոլոր գործընթացներին սիստեմատիկորեն չի հետևել»:
Եվրահանձնաժողովը թարմացրել է թռիչքների անվտանգության ցանկը, այն ավիաընկերությունների ցանկը, որոնք չեն համապատասխանում անվտանգության միջազգային չափանիշներին:

Европейская комиссия взяла под усиленный контроль деятельность Комитета гражданской авиации Армении. Об этом говорится в заявлении Европейской комиссии.
«Комитет гражданской авиации Армении взят под усиленный контроль в связи с признаками снижения контроля за обеспечением безопасности полетов», – отмечается в заявлении.
О причинах беспокойства Еврокомиссии в опубликованном в связи с обновлением списка безопасности полетов ЕС заявлении не отмечается.
Согласно данным FlightGlobal, Агентство по авиационной безопасности Европейского союза (EASA) выявило недостатки в сфере надзора во время своего визита в компании Taron Avia и Atlantis European Airways в июле 2019 года.
Сертификация Taron Avia была прекращена в результате исследований EASA, и впоследствии авиаперевозчик решил приостановить свою деятельность.
Отмечается, что при обновлении сертификатов этих двух компаний «Комитет гражданской авиации не следил за всеми процессами сертификации систематически».