11 Դեկտեմբեր 2019 - 12:19 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ կհրաժարավի խաղաղության Նոբելյան մրցանակից, եթե մրցանակն իրեն շնորհվի: Նա հավելել է, որ Նոբելյան կոմիտեն սպառել է իրեն՝ վերածվելով «քաղաքականապես մոտիվացված գաղափարական կազմակերպության»:
Էրդողանը դատապարտել է Նոբելյան մրցանակի շնորհումն ավստրիացի գրող Պետեր Հանդկեին՝ 1995-ականներին նախկին Հարավսլավիայում (Բոսնիայում) պատերազմի վերաբերյալ նրա դիրքորոշման պատճառով, որը թուրքերը «ցեղասպանություն» են անվանում:
«Ինձ համար այդ կոմիտեն այլևս ոչ մի արժեք չունի: Այդ պարգևատրումը նշանակում է, որ նրանք համագործակցում են այն անձանց հետ, որոնք հավանություն են տալիս հալածանքին»,-ասել է նա, հայտնում է Anadolu News Agency-ն:
Նոբելյան 2019-ի մրցանակները գրականության,ֆիզիկայի, քիմիայի, ֆիզիոլոգիայի և բժշկության ոլորոտւմ կլհանձնվեն Ստոկհոլմում դեկտեմբերի 17-ին, նույն օրը Օսլոյում կհանձնվի Նոբելյան խաղաղության մրցանակը:

11 Декабрь 2019 - 12:51 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган откажется от Нобелевской премии мира, если она будет ему присуждена. Об этом он заявил в ходе выступления в Анкаре.
Журналист спросил у турецкого лидера, как он поступит, если ему будет присуждена подобная награда. На это президент заявил, что «откажется» от нее. По утверждению Эрдогана, «Нобелевский комитет исчерпал себя и является политически мотивированной и идеологической организацией», пишет ТАСС.
Ранее Анкара выступила против вручения Нобелевской премии по литературе австрийскому писателю Петеру Хандке, который заявил, что относится к событиям в Сребренице как к конфликту между двумя братскими народами. Турция вошла в число стран, которые бойкотировали церемонию награждения Хандке.