12 Դեկտեմբեր 2019 - 10:37 AMT
Լիբիայի արևելքում նիստ գումարած Ներկայացուցիչների պալատը բողոք կներկայացնի ՄԱԿ: Այդ մասին հայտարարել է Լիբիայի խորհրդարանի արտաքին գործերի կոմիտեի ղեկավար Յուսեֆ ալ Ակուրին:
Պատճառը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունն է զինվորականներին Լիբիա ուղարկելու հավանականության մասին, գրում է «Կոմերսանտը»:
«Մենք մերժում ենք այդ սպառնալիքը և համարում այն Թուրքիայի անսքող միջամտության շարունակությունն անկախ պետության գործերին»,-ասել է նա: Ակուրին հավելել է նաև, որ «Լիբիայի ժողովուրդը մերժում է ցանկացած օտարերկրյա ռազմական ներկայություն իր տարածքում»:
Ավելի վաղ Էրդողանը հասկացրել էր, որ եթե Լիբիայում արդեն գտնվում են ռուսական մասնավոր ռազմական կազմակերպության անդամները, նշանակում է Անկարան էլ լիիրավ է իր զորքերն այդ երկիր գործուղել: Նա հայտարարել է, որ Անկարան պատրաստ է թուրք զինվորականներին Լիբիա ուղարկել, եթե համապատասխան հարցում լինի Լիբիայի Ազգային համաձայնության կառավարությունից:

12 Декабрь 2019 - 09:33 AMT
Заседающая на востоке Ливии Палата представителей (парламент) отправит жалобу в ООН. Об этом заявил глава комитета по иностранным делам в ливийском парламенте Юсеф аль-Акури.
Это будет сделано в связи с заявлением президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о возможной отправке военных на территорию Ливии, пишет «Ъ».
«Мы отвергаем эту угрозу и считаем ее продолжением неприкрытого вмешательства турецкого правительства в дела независимого государства»,— заявил аль-Акури. Он сказал, что «ливийский народ отвергает любое присутствие иностранных войск» на территории страны.
Ранее Эрдоган дал понять, что если в Ливии уже находятся российские ЧВК, то и Анкара имеет полное право ввести в эту страну свои войска. Он заявил о готовности Анкары направить в Ливию турецких военных, если будет соответствующий запрос от ливийского Правительства национального согласия.