Հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը, որը 10 ամիս անցկացրել է ադրբեջանական բանտում Արցախ այցելելու համար, իր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները փորձել են ձերբակալել և առևանգել իրեն, երբ նա մերձբալթյան երկրներում էր:
Նա պատմել է, որ դեկտեմբերի 12-ին Լոնդոնում էր, որտեղից մտադիր էր մեկնել Վիլնյուս, հետո՝ Ռիգա: Իր հետ կապ են հաստատել ծանոթները՝ հանդիպման մասին խնդրանքով:
«Ինձ հայտնեցին, որ Ադրբեջանի պետանվտանգության ծառայությունը մի քանի երկրներ, այդ թվում մերձբալթյան երկրներ, ինձ ձերբակալելու հարցում է ուղարկել: Ոչ թե Ինտերպոլի միջոցով, այլ հատուկ ծառայությունների միջև տեղեկատվության փոխանակման ներքին գծով: Ինձ ասացին, որ իմ խնդիրն է զգույշ լինել և ցանկալի է չեղարկել բոլոր պլաններն ու չայցելել Լատվիա և Լիտվա, որտեղ ուժեղ են Ադրբեջանի հետ կոռուպցիոն կապերը»,-գրել է Լապշինը:
Ըստ նրա, այդ հարցումը չի պարտավորեցնում երկրներին ձերբակալություն կատարել, սակայն, ենթադրում է մուտքի և ելքի մասին տեղեկությունների տրամադրում:
Այնուամենայնիվ, անտեսելով զգուշացումը, Լապշինը մեկնել է Վիլնյուս, իսկ հետո Ռիգա: Սակայն, չեղարկել է մասնակցությունը դեկտեմբերի 15-ին կայանալիք զբոսաշրջային համաժողովին՝ տեղեկություն ստանալով այն մասին, որ Ռիգայում Ադրբեջանի դեսպանատունը մարդկանց է գործուղել այնտեղ մոնիտորինգի: «Նրանք 2 հոգու էին ուղարկել, որոնք ներս չէին մտնում և կանգնած էին մուտքից ոչ հեռու: Նրանց ֆիքսել են տեսանկարահանման սարքերը: Ովքեր են այդ մարդիկ, դեսպանատան աշխատակիցները, թե տեղի ադրբեջանական համայնքի ակտիվիստները, ես չգիտեմ»,-նշել է բլոգերը:
Լապշինը նշել է, որ, իր կարծիքով, Ադրբեջանում գիտկացել են, որ Ինտերպոլի միջոցով հնարավոր չէ հասնել իր ձերբակալության և անցել են միջպետական հարցումների մարտավարությանը, որոնք կարող են աշխատել՝ հաշվի առնելով կոռուպցիոն գործոնը:
Լապշինը հիշեցրել է, որ ՄԻԵԴ-ում ընթացքի մեջ է իր մահափորձի մեղադրանքով Ադրբեջանի դեմ ուղղված դատավարությունը:
Դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանի հարցումով Կիևում ձերբակալվել է ընդդիմադիր թալիշ ակտիվիստ Էլվին Իսաևը:
2016-ի դեկտեմբերին բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին ձերբակալել էին Մինսկում Ադրբեջանի հարցումով, որտեղ նա ընդգրկված է «սև ցուցակում» ԼՂՀ այցելելու համար:Նա Բաքվում 3 տարվա ազատազրկման դատապարտվեց, սակայն Բաքվի բանտում 10 ամիս անցկացնելուց հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից ներում ստացավ և արտահանձնվեց Իսրայել:

Азербайджанские спецслужбы пытались 12 декабря арестовать российско-израильского блогера Александра Лапшина в Прибалтике. Об этом на своей странице в Facebook рассказал сам блогер.
«12 декабря 2019 был похищен азербайджанский талыш, блогер Эльвин Исаев из Киева и доставлен в Баку в обход украинского погранконтроля. Некоторые источники сообщают, что генпрокуратура Украины отрицает факт выдачи его Азербайджану, так что скандал обещает быть серьезным. Но моя ситуация с Исаевым связана лишь очень отдаленно. Я с ним не знаком лично, мы не друзья и единственное, что нас связывает – короткая переписка на тему того, куда ему лучше эмигрировать из России для безопасности. Так вот, в этот день СГБ Азербайджана пыталось схватить не только Исаева в Киеве, но и меня в Риге», – отметил Лапшин.
По его словам, 12 декабря он находился в Лондоне и выезжал в аэропорт, чтобы лететь в Вильнюс и оттуда в Ригу. В Прибалтике блогеру пришлось отменить свое участие в туристической конференции в Риге 15 декабря.
«Мне заранее сказали, что с высокой долей вероятности посольство Азербайджана в Риге отправит туда людей для мониторинга. Они отправили двоих, которые не заходили внутрь и стояли неподалеку от входа, с левой стороны. Эти люди были сняты камерами наблюдения отеля Mercury Riga и если мне дадут разрешение и запись – выложу для всеобщего обозрения. Также в двух улицах от отеля была припаркована автомашина, числющаяся в угоне. Вероятно, чтобы меня в ней вывезти. Как вы понимаете, у меня этих записей нет и все это я узнал постфактум. Кто эти люди – сотрудники посольства, или активисты местной азербайджанской общины я не знаю. Думаю, те кому нужно – разберутся», – написал Лапшин.
Он добавил, что никакой другой информацией не располагает, и поделился своими предположениями.
«По моему мнению СГБ Азербайджана понимает, что объявить в меня розыск через Интерпол бессмысленно. Как минимум три государства и несколько крупных НГО серьезно не заинтересованы в том, чтобы я оказался в Баку, и если запрос появится в базе данных, меня об этом уведомят в считанные часы. Также, идет суд в ЕСПЧ по обвинению властей Азербайджана в покушении на убийство, что резко снижает шансы на мою выдачу, даже если меня где-то и задержат. Кроме того, я в марте прошлого года лично бывал в главном комиссариате Интерпола в Лионе и они в курсе моей ситуации. Что придумали азербайджанцы? Они решили работать через другой канал, по линии внутренних запросов. Эти запросы не высвечиваются в базе Интерпола. Они понимают, что даже внутренние запросы не гарантируют ни арест, ни последующую выдачу. Но они бомбят запросами одну страну за другой, надеясь, что если в какой-то момент я окажусь там, где они имеют влияние и коррупционные завязки – там и будут арестовывать, либо похищать», – добавил блогер.