Դեկտեմբերի 18-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում դեբատներ կանցկացվեն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի իմպիչմենտը ենթադրող օրինագծի շուրջ: Քննարկումները 6 ժամից ավելի չեն տևի: Նման որոշում է կայացրել Ներկայացուցիչների պալատի կանոնակարգի կոմիտեն 9 ժամ քննարկելուց հետո:
Թրամփին մեղադրում են 2՝ իշխանությունը չարաշահելու և օրենսդիրների աշխատանքին խոչընդոտելու հոդվածներով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Եթե դեմոկրատների հսկողության տակ գտնվող Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկի Թրամփի իմպիչմենտի օգտին, հարցը կքննարկվի Սենատում: Թրամփին դատապարտելու և իշխանությունից հեռացնելու համար կպահանջվի սենատորների քվեների երկու երրորդից ավելին, սակայն այժմ հանրապետական մեծամասնությունը մտադիր չէ քվեարկել Թրամփի դեմ:
Թրամփը հրաժարվել է գործակցել Ներկայացուցիչների պալատի հետաքննության հետ, որը վարում են դեմոկրատները, սակայն, հույս է հայտնել, որ Սենատում գործընթացն ազնիվ կլինի:
Դեմոկրատները իմպիչմենտի գործընթաց են սկսել Թրամփի դեմ՝ կասկածներ հայտնելով, որ նա Ուկրաինային ռազմական օգնության դիմաց աջակցություն է պահանջել իր քաղաքական ընդդիմախոս Ջո Բայդենի և նրա որդու դեմ հետաքննության գործում: Թրամփը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի իշխանություններից միայն կոռուպցիայի դեմ պայքար է պահանջել:
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի պատմության մեջ միայն 2 անգամ է իմպիչմենտ հայտարարվել՝ 1868-ին Էնդրյու Ջոնսոնին և 1998-ին Բիլ Քլինթոնին: Սենատը երկուսին էլ արդարացրել է: Թրամփն ԱՄՆ 45-րդ նախագահն է և մտադիր է 2020-ին վերընտրվել:

18 Декабрь 2019 - 09:24 AMT
Дебаты по законопроекту, который предполагает импичмент президента США Дональда Трампа, пройдут 18 декабря в палате представителей и продлятся не более шести часов. Соответствующее решение вечером 17 декабря принял комитет палаты по регламенту после более чем девяти часов обсуждений.
Итоговое голосование завершилось без неожиданностей: за ограничение в шесть часов проголосовали все девять демократов комитета, против – все четверо республиканцев, пишет РИА Новости.
Трампа обвиняют по двум статьям – злоупотребление властью и препятствование работе законодателей. Если контролируемая демократами палата представителей проголосует за импичмент Трампу, дело перейдет в сенат. Для осуждения Трампа и отстранения его от власти требуются голоса двух третей сенаторов, однако в настоящее время республиканское большинство не намерено голосовать против президента. Трамп отказался сотрудничать с расследованием в палате представителей, которое ведут демократы, но выразил надежду на честный процесс в сенате.
Демократы начали процесс импичмента против Трампа, подозревая его в том, что он задержал военную помощь Украине и требовал в обмен на предоставление помощи провести расследование против своего политического оппонента Джо Байдена и его сына Хантера. Трамп заявляет, что требовал от властей Украины лишь борьбы с коррупцией.
За всю историю США палата представителей лишь дважды объявляла импичмент: Эндрю Джонсону (1868) и Биллу Клинтону (1998), сенат оправдал обоих. Трамп является 45-м президентом страны и намерен в 2020 году переизбираться на второй четырехлетний срок.