Ադրբեջանի դատախազությունը մեղադրանք է առաջադրել Ուկրաինայից Ադրբեջան արտահանձնված բլոգերին: Նրան մեղադրում են զանգվածային անկարգությունների կոչ անելու համար:
Բաքվի դատարանը դեռևս 2019-ի օգոստոսի 22-ին Իսաևին կալանավորելու որոշում էր կայացրել, ուստի բլոգերը դեկտեմբերի 14-ից գտնվում է քննչական մեկուսարանում, հայտնում է Interfax.az-ը:
Իսաևն Ադրբեջան էր արտահանձնավել դեկտեմբերի 12-ին՝ Ուկրաինայի միգրացիոն օրենսդրությունը խախտելու համար:
39-ամյա Իսաևը երկար տարիներ բնակվել է ՌԴ-ում, Սանկտ Պետերբուրգում: Նա 20 տարի առաջ ստացել է ՌԴ անձնագիր, Իսաևը տեսաբլոգ էր վարում Ադրբեջանում քաղաքական իրադարձությունների մասին: Սակայն ՌԴ իշխանությունները զրկել են Իսաևին Ռուսաստանի քաղաքացիությունից, որից հետո նա տեղափոխվել է Ուկրաինա:

Генеральная прокуратура Азербайджана предъявила блогеру Эльвину Исаеву обвинения в открытых призывах против государства и к массовым беспорядкам.
Блогера экстрадировали из Украины. Бакинский суд 22 августа 2019 года вынес решение об аресте Исаева, в связи, с чем он с 14 декабря размещен в следственном изоляторе №1 пенитенциарной службы, пишет Interfax.az.
Исаев в связи с нарушением миграционного законодательства Украины 12 декабря был депортирован в Азербайджан.
По информации СМИ, 39-летний Исаев, проживающий в Петербурге с женой – уроженкой РФ, получил российский паспорт почти 20 лет назад; он издавал видеоблог о политических событиях в Азербайджане. После этого Исаев переехал в Украину.