Բաքվի պետական համալսարանի ուսանողուհի Նարմին Շահմարզադեին դատարանը դատապարտել է 400 ժամվա ուղղիչ աշխատանքների ֆեյսբության գրառման համար, որտեղ նա կասկածի տակ է դրել Ադրբեջանի ազգային հերոս Մուբարիզ Իբրահիմովի «սխրանքը»:
Գրառումը, որն արվել է 2018-ի դեկտեմբերին, վրդովմունքի ալիք է բարձրացրել հանրության շրջանում: Աղջկան սկսել են հալածել և պատիժ պահանջել նրա համար: Պատգամավոր Մուսա Գուլիևն առաջարկել է քրեական պատասխանատվության ենթարկել նրան, գրում է JAMNEWS-ը:
Դատարանը մի քանի բողոք է ստացել, բայց արդյունքում ընթացք են տվել Իբրահիմովի մոր դիմումին:
Նարմին Շահմարզադեն բողոքարկել է որոշումը, բայց մերժում է ստացել: Աղջկան սկզբից մեղադրել են զրպարտության մեջ: Սակայն, արդյունքում այդ հոդվածով նրան արդարացրել են և դատապարտել են վիրավորանք հասցնելու մեղադրանքով: Երբ խոսքը կանանց մասին է, Ադրբեջանում ուղղիչ աշխատանքներ ասելուվ, որպես կանոն, ենթադրում են փողոցներ մաքրելը:
Ուսանողուհին դատավճիռն անարդար է համարում: Նա մտադիր է վիճարկել դատավճիռը բոլոր ատյաններում և հասնել ՄԻԵԴ, «քանի որ, դա խոսքի ազատության սահմանափակոըւմ է»:
Մուբարիզ Իբրահիմովն ադրբեջանական բանակի պայմանագրային զինծառայող է եղել: Նա մահացել է 2010-ին Ադրբեջանի շրջանի Տերտերի շրջանում, շփման գծում: Ըստ ՀՀ ՊՆ տվյալների, նա հատել է սահմանն ու դիվերսիա իրականացրել, որի արդյունքում մի քանի հայ զինվոր է զոհվել: Իբրահիմովին հետմահու Ադրբեջանի հերոսի կոչում է տրվել:
2018-ի դեկտեմբերի 5-ին Նարմինն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «…Բայց եթե սպանում ես ինչ-որ մեկին ոչ մարտի դաշտում, երբ չկա հայրենիքը, մերձավորներիդ ու կյանքդ կորցնելու վտանգ, ապա, իմ կարծիքով, դա դաժանություն է: Գուցե, սպանված հայը ծնվել էր արդեն այդ իրադարձություններից հետո և ոչ մի մեղք չուներ, իսկ ճակատում գտնվելիս, վախ էր զգում ու օրերն էր հաշվում, թե երբ է տուն վերադառնալու…Բայց ինչ-որ մեկը սպանեց նրան՝ մեղադրելով մի բանում, որը նա չի կատարել: Ավելին, եթե Մուբարիզը ողջ մնար ու վերադառնար, հավանաբար, գործ կհարուցվեր ռազմական հանցագործության մասին, քանի որ նա սահմանն անցել էր առանց հրամանի: Իրականում, մարդը, որին մենք հերոս ենք անվանում, սպառնալիքի տակ է դրել պետական քաղաքականությունը»:

В Баку студентку факультета психологии Бакинского государственного университета Нармин Шахмарзаде суд приговорил к 400 часам исправительных работ за пост в Facebook, в котором она усомнилась в подвиге национального героя Азербайджана Мубариза Ибрагимова.
Пост, написанный в декабре 2018 года, вызывал шквал негодования в обществе. Девушку начали травить и требовать для нее наказания. Депутат Муса Гулиев предложил привлечь ее к уголовной ответственности, пишет JAMNEWS.
В суд поступило несколько жалоб, но в итоге приняли жалобу только от матери Мубариза Ибрагимова.
Нармин Шахмарзаде подала апелляцию, но получила отказ. Девушке сперва предъявили обвинение в клевете. Но в результате по этой статье ее оправдали и приговорили к 400 часам исправительных работ по обвинению в оскорблении. Когда речь идет о женщинах, под исправительными работами в Азербайджане, как правило, подразумевается уборка улиц.
Шахмарзаде считает приговор несправедливым. Она намерена оспаривать решение суда во всех инстанциях вплоть до Европейского суда по правам человека, «потому что это ограничение свободы слова».
Мубариз Ибрагимов – контрактный военнослужащий азербайджанской армии. Погиб в июне 2010 года вблизи линии фронта в Тертерском районе Азербайджана. По данным Минобороны Армении, он пересек линию фронта и устроил диверсию, в результате которой погибли несколько армянских солдат. Мубаризу Ибрагимову посмертно присвоено звание Героя Азербайджанской Республики.
5 декабря 2018 года в одном из своих Facebook-постов Нармин написала: «…Но если ты убиваешь кого-то вне боя, вне опасности потерять родину, близких или свою жизнь, то с моей точки зрения, это жестокость. Быть может, убитый им армянин родился уже после всех этих процессов, ни на йоту ни в чем не был виновен, а находясь на фронте, испытывал страх и считал дни до возвращения домой. Быть может, ложась спать, он думал о том, что прошел еще один день из оставшихся до его воссоединения с семьей. Но кто-то убил его, обвинив в том, чего он не совершал. Более того, если бы Мубариз остался жив и вернулся назад, то, скорее всего, было бы возбуждено дело о военном преступлении. Потому что он перешел границу без приказа. На самом деле человек, которого мы называем героем, поставил под угрозу государственную политику».