20 Դեկտեմբեր 2019 - 07:20 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն անհապաղ դատական լսումներ է պահանջել Սենատում իր իմպիչմենտի հարցով: Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր աքաունթում:
«Այն բանից հետո, երբ դեմոկրատները թույլ չտվեցին պատշաճ դատավարություն անցկացնել Պալատում, առանց փատաբանների, առանց վկաների, հիմա էլ ուզում են ուղղորդել Սենատին, թե ինչպես է պետք անցկացնել լսումը: Իրականում նրանք ոչ մի ապացույց չունեն, դրանք երբեք չեն էլ հայտնվի: Ես անհապաղ դատավարություն եմ պահանջում»,-գրել է նա, հայտնում է «Վեդոմոստին»:
Թրամփը նշել է, որ դեմոկրատներին Ներկայացուցիչների պալատում չի հաջողվել ոչ մի քվե ստանալ հանրապետականներից:
Դեկտեմբերի 18-ին Ներկայացուցիչների պալատը իմպիչմենտ է հայտարարել նախագահին երկու մեղադրանքով՝ իշխանության չարաշահում և Կոնգրեսի դատավարությանը խոչընդոտում:
2020-ի հունվարին ԱՄՆ Սենատը կորոշի պետք է արդյոք Թրամփին հեռացնել պաշտոնից: Այդ նպատակով Սենատում դատավարություն կանցկացվի, սենատորները երդվյալ ատենակալները կլինեն, իսկ Ներկայացուցիչների պալատի անդամները՝ մեղադրող կողմը: ԱՄՆ Սենատում մեծամասնությունն, ի տարբերություն Ներկայացուցիչների պալատի, հանրապետականներինն է:
Դոնալդ Թրամփի իմպիչմենտը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նա ստիպել է Ուկրաինայի կառավարությանը հետաքննություն սկսել իր քաղաքական հակառակորդի նկատմամբ։

Президент США Дональд Трамп потребовал немедленно начать судебные слушания по импичменту в сенате. Об этом он написал в своем твиттер-аккаунте.
«После того как демократы не дали мне должного судебного разбирательства в палате, ни адвокатов, ни свидетелей, ни чего-либо, они теперь хотят рассказать сенату, как проводить свой процесс. На самом деле у них нет никаких доказательств чего-либо, и они никогда не появятся. Они хотят? Я хочу немедленного суда!» – сообщил он, пишут «Ведомости».
Дональд Трамп отметил, что демократам в палате представителей не удалось получить ни одного голоса от республиканцев.
18 декабря палата представителей объявила импичмент президенту до двум обвинениям – злоупотребление властью и препятствование расследованию, которое проводил конгресс.
В январе 2020 года в сенате США решат, действительно ли следует отстранять Трампа от должности. Для этого в сенате пройдет судебное разбирательство: сенаторы станут присяжными, а члены палаты представителей – стороной обвинения. Большинство в сенате США, в отличие от палаты представителей, принадлежит республиканцам.
Демократы инициировали процедуру импичмента в отношении президента в сентябре 2019 года из-за телефонного разговора Трампа с украинским президентом Владимиром Зеленским в июле. Трамп призывал Зеленского начать расследование в отношении экс-вице-президента США Джо Байдена и его сына Хантера, а также предполагаемого вмешательства в американские выборы 2016 года с территории Украины.