20 Դեկտեմբեր 2019 - 07:35 AMT
Դեկտեմբերի 17-ին Բելառուսում գնդակահարվել է կալանավոր Ալեքսանդր Օսիպովիչը, որը մեղավոր է ճանաչվել 2 կանանց սպանության մեջ:Այդ մասին հայտնել է Մոգիլյովի շրջանի դատախազ Օլգա Իվանովան, որը որպես մեղադրող է հանդես եկել դատարանում:
Ըստ Իվանովայի, Գերագույն դատարանի դատավճռից հետո, որն անփոփոխ է թողել մահապատիժը, Օսպիովիչը ներման խնդրանքով դիմել էր Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին, սակայն, այն չի բավարարվել, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ գործի նյութերի, Օսպիովիչը 2 ծանոթ կանանց հետ ալկոհոլի օգտագործումից և վիճաբանությունից հետո ծեծի է ենթարկել նրանց: Նրանք փակվել են լողասենյակում՝ փորձելով փրկվել, սակայն տղամարդը, զինվելով մուրճով և դանակներով, կարողացել է մտնել լողասենյակ: Դրանից հետո նա մուրճով, դանակով և ձեռքերով 77 հարված է հասցրել կանանցից մեկին, իսկ մյուսին՝ 16 հարված դանակով և ձեռքերով, այդ թվում 2 հարված գլխի և պարանոցի շրջանում: Երկուսն էլ տեղում մահացել են:
Բելառուսը Եվրոպայի և ԱՊՀ միակ երկիրն է, որտեղ պահպանվել է մահապատիժը, որն ըստ սահմանադրության կիրառվում է որպես ծայրահեղ պատժամիջոց առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքում: Եվրամիությունը, ԵԱՀԿ-ն և այլ միջազգային կազմակերպություններ մշտապես դատապարտում են մահապատժի կիրառումը Բելառուսում:
Մահապատիժը Բելառուսում իրագործվում է գնդակահարության միջոցով: Հարազատներին, որպես կանոն, չեն հայտնում գնդակահարության մասին և վերջին տեսակցություն չեն տրամադրում: Նրանց չի հանձնվում նաև մահապատժի ենթարկվածի դին, իսկ հուղարկավորության վայրը գաղտնի է պահվում:

20 Декабрь 2019 - 07:19 AMT
В Белоруссии 17 декабря расстрелян заключенный Александр Осипович, признанный виновным в убийстве двух женщин, сообщила старший прокурор отдела прокуратуры Могилевской области Ольга Иванова, выступавшая обвинителем в суде.
По словам Ивановой, после решения Верховного суда, оставившего смертный приговор без изменений, Осипович написал ходатайство о помиловании на имя президента Белоруссии Александра Лукашенко, но оно было оставлено без удовлетворения, пишет Deutsche Welle.
Согласно материалам дела, Осипович в ходе ссоры после совместного распития спиртных напитков избил знакомых девушек. Те закрылись в ванной комнате, попытавшись спастись, но мужчина, вооружившись молотком и ножами, проник в ванную комнату. После этого он нанес одной девушке 77 ударов молотком, ножом и руками, а другой – не менее 16 ударов ножом и руками, в том числе, два удара ножом в шею и голову. Обе потерпевшие скончались на месте.
Белоруссия – единственная страна Европы и СНГ, где сохраняется смертная казнь, которая, согласно конституции, применяется как исключительная мера наказания за особо тяжкие преступления. Приговор приводится в исполнение через расстрел. Родственникам, как правило, не сообщают о расстреле и не предоставляют последнее свидание перед казнью. Им не выдают тела расстрелянных для захоронения, место захоронения держится в тайне.
Евросоюз, ОБСЕ и другие международные организации осуждают практику применения смертной казни в Белоруссии.