Ծխողների քանակն աշխարհում աստիճանաբար նվազում է, ընդ որում վերջին տարիներին ավելի քիչ են սկսել ծխել ոչ միայն կանայք, այլև տղամարդիկ: Այդ են վկայում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության զեկույցի տվյալները վերջին երկու տասնամյակի վերաբերյալ:
Ծխողների քանակի նվազման հիմնական պատճառն, ըստ ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Գեբրեսիուսի, առավել խիստ միջոցներն են, որոնք ընդունվել են երկրների մեծ մասում վերջին տարիներին:
Այժմ ծխելու ասպարեզում առաջնությունը պատկանում է Նաուրու և Կիրիբատի գաճաճ կղզի պետություններին, որտեղ ծխում է երկրի բնակչության կեսից ավելին՝ 52 %-ը: Հաջորդում են Տուվալուն 49 տոկոս ցուցանիշով, Մյանման (45%), Չիլին (45%), Լիբանանը (43%) և Սերբիան (41%):
Ըստ վերջին տվյալների, այսօր ծխում է, կամ օգտագործում է ծխախոտն այլ եղանակով, մոլորակի գրեթե յուրաքանչյուր 4-րդ բնակիչը, որոնց 80%-ը տղամարդիկ են:
Ընդհանուր առմամբ աշխարհում մոտ 1 մլրդ 337 մլն մարդ ծխում է ծխախոտ, ծխամորճ, սիգար, նարգիլե և «առանց ծխի ծխախոտային արտադրանք»: Էլեկտրոնային սիգարետներն ԱՀԿ զեկույցում հաշվի չեն առնվել:
2000-ից ի վեր ծխախոտի սպառողների քանակն աշխարհում նվազել է 60 միլիոնով, սակայն, այդ անկումը կանանց հաշվին էր: Ծխող կանանց ընդհանուր քանակը նվազել է մոտ 100 միլիոնով, գրեթե 1,5 անգամ, սակայն, ծխող տղամարդկանց թիվը նույն ժամանակահատվածում աճել է 40 միլիոնով (ծխող տղամարդկանց քանակը սկսել է նվազել միայն 2018-ին):
Ըստ ԱՀԿ կանխատեսումների, 2025-ին կծխի մոլորակի 15 տարեկանից բարձր բնակիչների միայն յուրաքանչյուր 5-րդը, մինչդեռ 2000-ին ծխում էր յուրաքանչյուր 3-ը:
Ամեն տարի ծխելու հետ կապված հիվանդություններից մահանում է ավելի քան 8 մլն մարդ, որից 1,2 մլն-ն՝ պասիվ ծխողներն են:
Զեկույցում նշվում է նաև, որ կանոնավոր ծխախոտ օգտագործողներից 43 միլիոնը 13-15 տարեկան երեխաներ են:
Ավելի վաղ առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը, ԱԺ-ում ներկայացնելով հասարակական վայրերում ծխելը սահմանափակող օրենքի նախագիծը, հայտարարել էր, որ Հայաստանի ազգաբնակչության 28 տոկոսը ծխում է: Փոխնախարարը հավելել է, որ Հայաստանում ծխում է չափահաս տղամարդկանց 52 %-ը և կանանց՝ 2-3 %-ը:
Հասարակական վայրերում ծխելը սահմանափակող օրենքի նախագծով բարձր տուգանքներ են սահմանվում հանրային սննդի օբյեկտներում, հյուրանոցներում, մեքենաներում, բուժհաստատություններում, մշակութային ժամանցի և օրենքով արգելված այլ վայրերում ծխելու համար: Մասնավորապես, հանրային վայրերում ծխելու համար տուգանքը կարող է կազմել 250 հազար դրամ, ծխել արգելող նշանը չկախելու համար՝ 100 հազար դրամ։

Число курильщиков по всему миру постепенно снижается, причем в последние годы меньше курить стали не только женщины, но и мужчины. Таковы данные масштабного доклада, подготовленного экспертами ВОЗ и подводящего итоги «глобальной табачной эпидемии» последних двух десятилетий.
«На протяжении многих лет мы наблюдали непрерывный рост числа потребителей табака среди мужчин. Но теперь этот показатель впервые стал снижаться», – заявил генеральный директор организации Тедрос Гебреисус, назвав это поворотной точкой в борьбе с табаком, пишет BBC.
Основной причиной снижения числа курильщиков, по словам главы ВОЗ, стали более жесткие меры, принятые в большинстве стран по отношению к табачной промышленности в последние годы.
Сейчас печальное лидерство по степени распространенности этой вредной привычки делят карликовые островные государства Науру и Кирибати – там курит больше половины населения страны (52%). За ними с небольшим отрывом идут Тувалу (49%), Мьянма (45%), Чили (45%), Ливан (43%) и Сербия (41%).
Согласно последним данным, на сегодняшний день курит (или употребляет табак в другом виде) в среднем почти каждый четвертый житель планеты. 80% из них – мужчины.
В общей сложности в мире насчитывается около 1 млрд 337 млн курильщиков сигарет, трубок, сигар, кальянов и «бездымных табачных продуктов» – например, нагреваемых стиков. Электронные сигареты в статистику ВОЗ не входят.
С 2000 года число потребителей табака в мире снизилось примерно на 60 млн человек, но спад этот произошел исключительно за счет женщин. Общее число курильщиц уменьшилось примерно на 100 млн – почти в полтора раза, – однако курильщиков-мужчин в то же время стало на 40 млн больше (их число начало уменьшаться лишь в 2018 году).
Тем не менее тенденция последних двух десятилетий очевидна: курят в мире все меньше. Если в 2000 году табак употреблял в среднем каждый третий житель планеты старше 15 лет, то к 2025 году, по прогнозам ВОЗ, курить будет уже лишь каждый пятый (правда, эта статистика учитывает и глобальный рост населения).
Лучше всего дела обстоят в Северной и Южной Америке: там, судя по тренду, число курильщиков к 2030 году должно снизиться на треть сразу в 15 странах. Растет потребление табака только в пяти странах: Египте, Конго, Лесото, Нигере и Омане.
Ежегодно от связанных с курением болезней по всему миру умирает более 8 млн человек, причем 1,2 млн из них – пассивные курильщики.
В докладе отдельно подчеркивается, что 43 млн регулярно употребляющих табак – дети в возрасте от 13 до 15 лет.