Ռուսաստանը գազի հարցի վերաբերյալ եռակողմ բանակցությունների արդյունքում համաձայնություն է տվել $3 մլրդ պարտքը վճարել Ուկրաինային, ըստ Ստոկհոլմի արբիտրաժի որոշման։ Այդ մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու օգնական Անդրեյ Երմակը։
«Մենք տուն ենք վերադառնում շատ լավ նորություններով։ Մենք կունենանք տարանցման պայմանագիր Ուկրաինայի համար շահավետ պայմաններով։ Այդ պայմանավորվածությունների շնորհիվ Ուկրաինան կստանա 3 մլրդ պարտքը Ստոկհոլմի արբիտրաժի որոշմամբ»,-ասել է նա, գրում է Ինտերֆաքսը։
2018-ի փետրվարի ավարտին Ստոկհոլմի արբիտրաժը «Նաֆտոգազի» և «Գազպրոմի» միջև երկու արբիտրաժային վեճի արդյունքներով պարտավորեցրել էր ռուսական ընկերությանը $2,56 մլրդ վճարել՝ հաշվի առնելով տոկոսները այդ գումարը հասել է $3 մլրդ-ի։

Российская сторона в ходе трехсторонних газовых переговоров согласилась выплатить Украине $3 млрд долга по решению Стокгольмского арбитража. Об этом заявил помощник президента Украины Владимира Зеленского Андрей Ермак.
«Мы возвращаемся домой с очень хорошими новостями, и у нас будет транзитный контракт на выгодных для Украины условиях. Благодаря этим договоренностям Украина получит $3 млрд долларов согласно решению Стокгольмского арбитража», – сказал он, пишет «Интерфакс».
Стокгольмский арбитраж в конце февраля 2018 года по результатам двух арбитражных споров между «Нафтогазом» и «Газпромом» на поставку и транзит газа обязал российскую компанию доплатить НАК $2,56 млрд, с учетом набежавших процентов эта сумма достигла $3 млрд.