27 Դեկտեմբեր 2019 - 09:36 AMT
Չեռնոգորիայի Սկուպշչինայի (խորհրդարան) պատգամավորները դեկտեմբերի լույս 27-ի գիշերը օրենք են ընդունել «Դավանանքի և համոզմունքների ազատության և կրոնական համայնքների իրավական վիճակի մասին», որով նախատեսվում է պետականացնել եկեղեցական որոշ օբյեկտներ: Այն մեծ վեճերի պատճառ դարձավ՝ Չեռնոգորիայի ամբողջ տարածքով մեկ զանգվածային բողոքի ցույցեր սկսվեցին, ինչպես նաև ձերբակալվեցին մի քանի ընդդիմադիր պատգամավորներ:
Ժողովրդավարական ճակատից ընդդիմադիր պատգամավորները գիշերային նիստի ժամանակ հարձակվել են խորհրդարանի խոսնակ Իվան Բրայովիչի վրա և կտրուկ պահանջել նրանից անհապաղ դադարեցնել օրինագծի քննարկումը՝ նաև մի քանի անգամ վիրավորելով նրան և իշխող կուսակցությունից այլ պատգամավորների: Խոսնակը ոստիկանություն է կանչել, որը դուրս է բերել խորհրդարանից դժգոհ պատգամավորներին, հայտնում է currenttime.tv-ին:
Ընդհանուր առմամբ դեկտեմբերի 27-ին 22-24 մարդ է ձերբակալվել: Շենքում օրենքի ընդունման պահին փորձել են արցունքաբեր գազ փոշիացնել:
Բողոքը հիմնականում հրահրել է Սերբիայի ուղղափառ եկեղեցին: Այդ եկեղեցու սպասավորները վիճարկում են այն կետը, որով նախատեսվում է Չեռնոգորիայի սեփականությունը դարձնել կրոնական համայնքների կողմից օգտագործվող օբեյկտներն ու հողերը, եթե դրանք պատկանել են պետությանը մինչև 1918-ի դեկտեմբերի 1-ը, կամ եթե եկեղեցականները չունեն ապացույցներ, որ այդ օբյեկտները կրոնական համայնքին են պատկանում:
Սերբական եկեղեցու ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ Չեռնոգորիան փորձում է զրկել նրան մի քանի միջնադարյան վանքերից և սպառնացել են խզել հարաբերությունները երկու հարևան երկրների միջև: Նրանց սատարել է նաև խորհրդարանական ընդդիմությունը, որը դեմ է Չեռնոգորիայի եվրաինտեգրմանը:
Ընդդիմության հարյուրավոր կողմնակիցներ փակել են Պոդգորիցայի, Բուդվայի և այլ քաղաքների փողոցներն ու ճանապարհները:

27 Декабрь 2019 - 10:26 AMT
Депутаты Скупщины (парламента) Черногории ночью 27 декабря приняли закон «О свободе вероисповедания и убеждений и правовом положении религиозных общин».
Он вызвал большие споры в стране: из-за него по всей Черногории последние месяцы проходили массовые протесты, а также были задержаны несколько оппозиционных депутатов от Демократического фронта. Они во время ночного заседания напали на спикера парламента Ивана Брайовича, и в резких выражениях потребовали от него немедленно прекратить обсуждение законопроекта, а также несколько раз оскорбили его и других депутатов от правящей партии. Спикер вызвал полицию, которая приехала в парламент и вывела из зала недовольных депутатов, пишет «Настоящее время».
Всего в парламенте 27 декабря задержали от 22 до 24 человек. В самом здании в момент принятия закона распылили слезоточивый газ.
Основные протесты были инициированы Сербской православной церковью. Ее священники оспаривают пункт, который предусматривает передачу в собственность Черногорского государства объектов и земель, используемых религиозными общинами, в случае, если они принадлежали государству до 1 декабря 1918 года или если у церковников нет доказательств собственности религиозного сообщества на эти объекты.
Представители Сербской церкви заявили, что Черногория пытается лишить ее нескольких средневековых монастырей, и пригрозили разрывом отношений между двумя соседними странами. Черногорско-приморская митрополия Сербской православной церкви после принятия закона выпустила заявление, в котором сказано, что закон уже вызвал «небывалый раскол и ненависть в обществе» и приведет к «ситуации, в которой никому не будет хорошо».
В Подгорице, Будве и других городах Черногории в течение всего времени обсуждения закона в парламенте проходили акции протеста.При этом президент Мило Джуканович отдельно попросил полицию не применять силу для разгона протестов. Он также заявил, что закон разрабатывался с 2014 года, соответствует Конституции и ни при каких условиях отозван не будет.