ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկություն կանցկացնի՝ Իրանի նկատմամբ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ռազմական լիազորությունները սահմանափակելու հարցով:
Այս մասին հայտնել է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին, հաղորդում է Washington post-ը:
ԱՄՆ կողմից Բաղդադի օդանավակայանի հրթիռակոծման հետևանքով իսլամական հեղափոխության պահապանների «Ղոդս» հատուկ ջոկատի հրամանատար գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանի սպանությանն անդրադառնալով՝ Փելոսին նշել է, որ այն «անհամաչափ էր և սադրիչ», նրա խոսքով՝ նմանատիպ գործողությունները վտանգում են ԱՄՆ զորքերին, դիվանագետներին:
«Կոնգրեսի անդամների հիմնական պարտականությունն է ապահովել ամերիկյան ժողովրդի անվտանգությունը: Դրա համար մենք անհանգստացած ենք, որ վարչակազմը ձեռնարկել է այդ գործողությունները առանց Կոնգրեսի հետ խորհրդատվության՝ հաշվի չառնելով ԱՄՆ Սահմանադրությամբ Կոնգրեսին տրված ռազմական իշխանությունը»,- նշել է Փելոսին:
Հունվարի 5-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները կարող է անհամաչափ հարված հասցնել Իրանին՝ ի պատասխան ԱՄՆ քաղաքացիների կամ օբյեկտների վրա ցանկացած հարձակման:

6 Январь 2020 - 11:37 AMT
Палата представителей Конгресса США уже на текущей неделе проголосует по резолюции, призванной ограничить военные действия президента Дональда Трампа в отношении Ирана. Об этом сообщила спикер Палаты представителей Нэнси Пелоси.
В документе отмечается, что резолюция, по которой проголосуют конгрессмены, аналогична той, которую представил в Сенате демократ Тим Кейн. В ней подчеркиваются традиционная ответственность Конгресса по надзору за действиями президента и, в частности, говорится, что без дальнейшей санкции Конгресса военные действия Белого дома в отношении Ирана должны быть прекращены в течение 30 дней, пишет Deutsche Welle.
В пресс-релизе Нэнси Пелоси указывается, что убийство командующего Корпусом стражей исламской революции (КСИР) Касема Сулеймани по приказу президента Трампа является «провокационным и несоразмерным воздушным ударом», который «ставит под угрозу американских военнослужащих, дипломатов и других путем усиления риска серьезной эскалации напряженности с Ираном».
Сулеймани был убит в ночь на 3 января в результате авиаудара США в районе международного аэропорта в Багдаде. Он руководил элитным подразделением «Кудс», отвечающим за военную разведку и спецоперации за пределами самого Ирана. Подразделение подчинялось напрямую верховному лидеру республики Али Хаменеи.