Հունվարի լույս 8-ի գիշերն Իրանը հրթիռային հարված է հասցրել Իրաքյան Ալ-Ասադում ու Էրբիլում (Քրդստան) տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաներին։ CNN հաղորդմամբ, հարվածի փաստը հաստատել են թե ամերիկյան, թե իրանական պաշտոնական աղբյուրները։
Պենտագոնը հայտարարել է, որ Իրանն արձակել է առնվազն 12 հրթիռ։
Զոհերի ու վիրավորների մասին հստակ տվյալներ չեն հաղորդվում, հայտնի է միայն, որ կան կորուստներ բազաների իրաքյան անձնակազմի շարքերում։
Ավելի վաղ Իրանի իշխանությունները հայտարարել էին գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության համար մոտալուտ վրեժի մասին․ երկրի խորհրդարանն ընդունել էր ԱՄՆ բանակն ահաբեկիչներ հռչակող բանաձև, Թեհրանը սպառնացել է նաև հարվածել այն մերձավորարևելյան երկրներին, որտեղից իր դեմ գործողություններ կիրականացվեն։
Հարվածը հասցվել է տեղական ժամանակով մոտավորապես 1։30-ին (2:30 Երևանի ժամանակով)։ Թվիթերյան մի շարք օգտատերեր նկատել են, որ հարվածները սկսվել են նույն ժամին, երբ ԱՄՆ-ը հարվածել է Սոլեյմանիի ավտոշարասյանը։
Իրանական «Թասնիմը» մեջբերել է լիբանանյան «Հզբոլահի» հայտարարությունը՝ ամերիկյան պատասխան հարվածի մասին Իսրայելի տարածքի հրթիռակոծությունը սկսելու պատրաստակամության մասին:

8 Январь 2020 - 07:13 AMT
Военно-воздушная база Айн аль-Асад на западе Ирака, на которой находятся американские солдаты, подверглась ракетной атаке со стороны Ирана. Об этом сообщается в заявлении, обнародованном Корпусом стражей исламской революции (КСИР) в ночь на 8 января.
Атака названа в заявлении актом возмездия за убийство иранского генерала Касема Сулеймани. Сообщая, что по авиабазе было выпущено не менее девяти ракет, Тегеран заявил о «полном разрушении» объекта в результате атаки, пишет Deutsche Welle.
В Минобороны США заявляют о нападении на две свои базы. По данным Пентагона, база в Эрбиле также подверглась ракетным ударам. По сведениям американских военных, Иран запустил более дюжины баллистических ракет. В то же время пока в Пентагоне не готовы оценить нанесенный ущерб. Неизвестно также, есть ли погибшие в результате ракетных ударов.
Отношения США и Ирана резко обострились после того, как 3 января американская авиация нанесла удар по аэропорту Багдада, в результате чего был убит иранский генерал Касем Сулеймани, возглавлявший спецподразделение КСИР «Аль-Кудс».