ՀՀ քաղաքացիներն առանց վիզայի կարող են մեկնել աշխարհի 62 երկիր: Ըստ Henley Passport Index վարկանիշային կազմակերպության՝ Հայաստանն 81-րդն է աշխարհի ամենահզոր անձնագրերի ցանկում: Նշվում է նաև, որ մեր երկիրն իր ցուցանիշը բարելավել է 3 տեղով. 2019-ին հայկական անձնագրով և առանց վիզայի հնարավոր էր այցելել 60 երկիր:
Աշխարհի ամենահզոր անձնագրերի ցանկում առաջինը ճապոնականն է՝ այդ երկրի քաղաքացիները կարող են առանց վիզայի այցելել աշխարհի 191 երկիր:
2019-ին Ճապոնիան նույնպես ցանկի առաջատարն էր՝ 190 երկրով, 2020-ին այդ ցուցանիշն ունի երկրորդ տեղը զբաղեցնող Սինգապուրը: Երրորդ հորիզոնականը կիսում են Գերմանիան և Հարավային Կորեան՝ առանց վիզայի 189 երկիր այցելելու հնարավորությամբ:
Ռուսական անձնագրով նման հնարավորություն տրվում է 118 երկիր այցելելու համար (51-րդ տեղ): Վրաստանի քաղաքացիներն առանց վիզայի կարող են այցելել աշխարհի 116 երկիր (53-րդ տեղ), իսկ Ադրբեջանի՝ 67 (76-րդ տեղ):
Henley & Partners-ի փորձագնետները նշում են, որ ասիական երկրներն արագորեն բարելավում են իրենց ցուցանիշներն այս ցանկում: Վերջին մեկ տարում Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Սաուդյան Արաբիան բարձրացել են 4 հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով համապատասանաբար 18-րդ և 66-րդ տեղերը:

8 Январь 2020 - 10:56 AMT
Армения занимает 81 место в обновленном рейтинге Henley Passport Index. С паспортом Армении можно без визы или с получением ее по прибытии отправится в 62 страны мира.
Таким образом, Армения улучшила позиции, в 2019 году страна занимала в рейтинге 84 место: с паспортом РА в безвизовом режиме можно было отправится в 60 стран.
Согласно рейтингу, обладателем самого «мощного» паспорта в мире, владелец которого может посещать совсем без визы или с получением ее по прибытии наибольшее число стран мира, вновь признана Япония, граждане которой могут въехать в 191 государство и территорию мира.
Второе место занимает Сингапур (190 стран), третье делят Германия и Южная Корея (по 189 стран).
США и Великобритания теряют позиции, занимая 6 и 8 места соответственно. РФ занимает 51-е место (118 стран), Грузия – 53-е место (116 стран), Белоруссия – 68-е место (75 стран), Азербайджан – 76-е место (67 стран).