8 Հունվար 2020 - 12:15 AMT
Իրանի Քերման քաղաքում հուղարկավորել են Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Ղոդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիին։ Նա սպանվել էր հունվարի 3-ին Բաղդադի օդանավակայանից ոչ հեռու՝ ԱՄՆ ավիահարվածի հետևանքով, CNN-ին հղումով հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Ավելի վաղ կայացել էր Սոլեյմանիի հետ հրաժեշտի արարողությունը: Դրա համար փողոց էին դուրս եկել միլիոնավոր մարդիկ: Արդյունքում հրմշտոց էր առաջացել, ինչի հետևանքով 56 մարդ մահացել է: Թաղման արարողությունը պետք է տեղի ունենար հունվարի 7-ին, բայց հետաձգվել էր գեներալին հրաժեշտ տալու ցանկացողների չափազանց մեծ քանակի պատճառով: Արարողությունը սկսվել էր հունվարի 8-ի առավոտյան:
Հունվարի 3-ին ավիահարվածը հասցվել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանով: Կոնգրեսը հարձակման մասին նախապես տեղյակ չէր պահվել։ Պաշտոնական Թեհրանը պաշտպանության նախարար Ամիր Խաթամիի շուրթերով վրեժ է խոստացել ԱՄՆ-ին։ Իրանի հոգևոր առաջնորդ Խամենեին ևս խոստացել է, որ ավիահարվածի կազմակերպիչներին «դաժան վրեժ է սպասվում»։

8 Январь 2020 - 12:14 AMT
Главу спецподразделения «Аль-Кудс» Корпуса стражей исламской революции генерала Касема Сулеймани похоронили в его родном городе Кермане, пишет «Коммерсантъ» со ссылкой на CNN.
Ранее состоялась церемония прощания с Касемом Сулеймани. На улицы вышли тысячи граждан, что привело к давке, в которой погибло 56 человек. Похороны должны были состояться 7 января на кладбище мучеников, однако их перенесли из-за большого количества желающих попрощаться с генералом. Похороны начались утром 8 января.
Касем Сулеймани был убит в результате авиаудара США по району возле аэропорта столицы Ирака Багдада в ночь на 3 января. Тегеран пообещал отомстить за убийство своего военного и дать «сокрушительный ответ» США. Первым шагом Тегерана стало сокращение обязательств по ядерной сделке 5 января. Кроме того, парламент Ирана принял законопроект, которым предлагается признать армию США и Пентагон террористическими организациями. В ночь на 8 января военно-воздушная база Айн аль-Асад и аэродром близ Эрбиля в Ираке, на которых дислоцированы военнослужащие США, подверглись ракетной атаке.