8 Հունվար 2020 - 14:02 AMT
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ յուրաքանչյուրին, ով կգրոհի Իսրայելը, ջախջախիչ հարված է սպասվում: Այդ մասին նա ասել է Երուսաղեմում կայացած խորհրդաժողովի ընթացքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Իսրայել պետությունը կայուն խարիսխ է Մերձավոր Արևելքի բուռն ջրերում: Մենք ամուր ենք կանգնած մեզ ոչնչացնել ձգտողների առջև: Ցանկացածը, ով կհարձակվի մեր վրա, ջախջախիչ հարված կստանա»,-ասել է Նեթանյահուն համաժողովի ամբիոնից:
Սա Իսրայելի վարչապետի առաջին հրապարակային հայտարարությունն է Իրանի կողմից Բաղդադում ԱՄՆ ռազմակայանների հրթիռակոծումից հետո: Նեթանյահուն նաև աջակցություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Իրանի դեմ վերջինիս գործողություններում:
Ավելի վաղ Իսրայելի բանակը հայտարարել էր, որ հատուկ ցուցումներ չի տվել քաղաքացիական բնակչության անվտանգության ապահովման համար:
Ավելի վաղ Իրանի իշխանությունները հայտարարել էին գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության համար մոտալուտ վրեժի մասին․ երկրի խորհրդարանն ընդունել էր ԱՄՆ բանակն ահաբեկիչներ հռչակող բանաձև, Թեհրանը սպառնացել է նաև հարվածել այն մերձավորարևելյան երկրներին, որտեղից իր դեմ գործողություններ կիրականացվեն։

8 Январь 2020 - 13:44 AMT
Каждого, кто атакует Израиль, ждет сокрушительный удар. Об этом заявил премьер-министр страны Биньямин Нетаньяху, выступая утром 8 января в Иерусалиме на конференции, посвященной доктрине госсекретаря США Майка Помпео о легальности израильских поселений на Западном берегу реки Иордан.
«Государство Израиль – устойчивый якорь в бурных водах Ближнего Востока. Мы твердо стоим перед лицом тех, кто стремится нас уничтожить. Любой, кто нападет на нас, получит сокрушительный удар», – заявил Нетаньяху с трибуны форума, пишет РИА Новости.
Нетаньяху также вновь выразил поддержку президенту США Дональду Трампу в его действиях против Ирана.
Это первое публичное заявление израильского премьер-министра, прозвучавшее после иранского удара по американским базам в Ираке.
В ночь на 8 января иранский Корпус стражей исламской революции заявил о начале операции возмездия за убийство силами США генерала Касема Сулеймани. Ракеты класса земля-земля были выпущены из Ирана по базе Эйн-аль-Асад на западе Ирака и базе в Эрбиле, где расположен военный контингент армии США.