Իրանում վթարված ուկրաինական Boeing 737-ի կործանման պատճառը, հնարավոր է, «Տոր» զենիթահրթիռային համակարգի հարվածն է: Այս մասին վարկածներ են շրջանառվում Twitter-ում հրապարակված լուսանկարից հետո:
Լուսանկարը նկատել է Bellingcat-ի հիմնադիր, բրիտանացի հետաքննող լրագրող Էլիոթ Հիգինսը: Նա նշել է, որ դրա ծագումը դեռ պետք է ստուգվի, բայց կադրի աղբյուրը դժվար կլինի պարզել՝ հիմնվելով գեոլոկացիայի տվյալների վրա: Այնուամենայնիվ, նա խոստացել է, որ Bellingcat-ը կստուգի ինքնաթիռի վրա «Տոր» ԶՀՀ-ից հնարավոր հարձակման վարկածը, փոխանցում է Lenta.ru-ն:
Իրանական բանակն ունի 29 «Տոր-Մ1» ԶՀՀ: Ռուսական այս համալիրների առաքումը Թեհրանին ավարտվել է 2007-ի հունվարին:
Իր հերթին, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ իր երկրի համար գերակա հարց է Իրանում բոինգի կործանման պատճառները պարզելը, տեղեկացնում է RT-ն:
«Մենք անպայման կիմանանք ճշմարտությունը: Դրա համար կանցկացվի միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող մանրակրկիտ և անկախ հետաքննություն»,- ասվում է նախագահի գրասենյակի հայտարարության մեջ:
Զելենսկու խոսքով՝ ավիավթարի պատճառների հետաքննությունն իրականացնելու է Իրանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ստեղծած հանձնաժողովը, որին միանալու է ուկրաինացի 45 մասնագետ:
Հունվարի 8-ին Թեհրանի Իմամ Հոմեյնիի անվան միջազգային օդանավակայանի մոտ թռիչքից անմիջապես հետո ուկրաինական ինքնաթիռ է կործանվել: Ինքնաթիռում 176 մարդ է եղել, բոլորը զոհվել են: Իրանի իշխանությունները հրաժարվել են օդանավաշինարարական Boeing ընկերությանը փոխանցել կործանված ինքնաթիռի սև արկղերը:

9 Январь 2020 - 08:13 AMT
Атака зенитного ракетного комплекса (ЗРК) «Тор» могла стать причиной крушения лайнера Boeing 737-800 «Международных авиалиний Украины». Такая версия появилась после того, как в Twitter начала распространяться фотография, сделанная якобы на месте крушения лайнера.
Утверждается, что на ней запечатлен фрагмент ракеты, запущенной, предположительно, из ЗРК «Тор», пишет Lenta.ru.
На снимок обратил внимание основатель интернет-издания Bellingcat, британский журналист Элиот Хиггинс, специализирующийся на расследованиях. Он отметил, что происхождение фотографии еще предстоит проверить и что прояснить первоисточник кадра на основе данных геолокации будет затруднительно, но пообещал, что Bellingcat проверит версию о возможной атаке на самолет из «Тора».
Согласно открытым данным, на вооружении иранской армии имеются 29 ЗРК «Тор-М1» российского производства. Поставка этих комплексов Тегерану из России завершилась в январе 2007 года.
Boeing 737-800 «Международных авиалиний Украины» загорелся и упал через несколько минут после взлета из аэропорта Тегерана. Погибли все находившиеся на борту 176 человек, большинство из них были гражданами Ирана и Канады.