10 Հունվար 2020 - 06:41 AMT
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարել է, որ Թեհրանի օդանավակայանի մերձակայքում կործանված «Ուկրաինայի միջազգային ավիաընկերությունների» ինքնաթիռը, ըստ կանադական հետախուզության տվյալների, խոցվել է Իրանի կողմից «ցամաք-օդ» դասի հրթիռով:
«Հնարավոր է՝ դա միտումնավոր չի արվել»,- ասել է Թրյուդոն, նշում է Meduza-ն:
Կանադայի վարչապետը կոչ է արել իրողությունը պարզելու համար մանրակրկիտ հետաքննություն անցկացնել:
Իր հերթին, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը նույնպես հայտարարել է, որ կան ապացույցներ, որոնք հաստատում են՝ ինքնաթիռը հրթիռով է խոցվել:
Ավելի վաղ Newsweek-ը, CBS News-ը, CNN-ը և մի շարք այլ լրատվամիջոցներ հայտնել էին, որ ըստ Պենտագոնի և ԱՄՆ պաշտոնատար անձանց, Իրանը խոցել է ուկրաինական ինքնաթիռը «Տոռ» ԶՀՀ 1 կամ 2 հրթիռով: ԱՄՆ իշխանությունները հրթիռային հարվածը պատահական են համարում: Ըստ CNN-ի, հրթիռները կարող էին գործարկվել այն մտավախությունից ելնելով, որ ԱՄՆ-ն հարձակվել է Իրանի վրա:
Ուկրաինայի ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհուրդն Իրանում ուկրաինական ավիաուղիների Boeing 737-ի կործանման 3 վարկած ունի: Ուկրաինայի ԱԱԽ քարտուղարը հրապարակել է դրանք՝ չբացառելով հրթիռային հարվածը և ահաբեկչությունը:

Премьер-министр Канады Джастин Трюдо заявил, что самолет «Международных авиалиний Украины», потерпевший крушение под Тегераном, по данным канадской разведки, был сбит иранской ракетой класса «земля-воздух».
«Возможно, это было непреднамеренно», — сказал Трюдо, пишет Meduza со ссылкой на CNN.
Премьер Канады призвал провести тщательное расследование, чтобы установить, что произошло.
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон также заявил, что есть доказательства, подтверждающие, что самолет был сбит иранской ракетой.
Ранее Newsweek, CBS News, CNN и ряд других изданий сообщили, что, по данным Пентагона и других официальных лиц США, Иран сбил украинский «боинг» одной или двумя ракетами, выпущенными из зенитного ракетного комплекса «Тор». Власти США считают ракетный удар случайным. По данным CNN, ракеты могли запустить из-за опасений, что США атаковали Иран.