Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունը երկրի արտաքին գործերի նախարարությանը խնդրել է դիտարկել Սիմֆերոպոլ-Երևան ավիաչվերթներ իրականացնելու հարցը:
Այս մասին հայտարարվել է տրանսպորտի նախարարության ասուլիսի ընթացքում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Նշվում է, որ նախարարությունը Ռուսաստանի ԱԳՆ-ից դրական որոշում ստանալուց հետո Հայաստանին նոտա կուղղի՝ չվերթներ իրականացնելու հարցով:
Ավելի վաղ հունվարի 10-ին Ղրիմի խորհրդարանի՝ զբոսաշրջության, առողջարանների և սպորտի հանձնաժողովի ղեկավար Ալեքսեյ Չերնյակը հայտարարել էր, որ Սիմֆերոպոլի և Երևանի միջև ավիաչվերթներ են սպասվում 2020 թվականի ամռանը: Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը և քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն հայտարարել են, որ Սիմֆերոպոլ-Երևան թռիչքների գործարկման հայտ Հայաստանը չի ստացել:
Ղրիմը՝ 2014-ին Ուկրաինայում իրադարձություններից հետո, Մոսկվայի որոշմամբ, միացվել էր ՌԴ-ին, այնինչ Ուկրաինան համարում է թերակղզին բռնազավթված տարածք։ Որևէ միջազգային ուղղությամբ չվերթ Ղրիմից ու դեպի Ղրիմ չի իրականացվում։

10 Январь 2020 - 15:00 AMT
Министерство транспорта РФ попросило МИД страны рассмотреть вопрос открытия авиарейсов по направлению Симферополь – Ереван. Об этом сообщили в пресс-службе Минтранса, пишет ТАСС.
«Минтранс России направил письмо в МИД России с просьбой рассмотреть данный вопрос и в случае принятия положительного решения направить ноту в Армению», – сообщили в министерстве.
В министерстве территориального управления и инфраструктур Армении и Комитете гражданской авиации республики в ответ заявили, что идея запустить такие перелеты не прорабатывается.
Ранее 10 января ряд российских и армянских СМИ сообщили, что в 2020 году запланирован старт осуществеления прямых авиарейсов Ереван-Симферополь. Присоединенный к России после событий 2014 года Крым в Киеве считают оккупированной территорий, международных перелетов на полуостров не осуществляется.