Բրիտանիայի արքայազն Հարրին և նրա կինը՝ Սասսեքսի դքսուհի Մեգան Մարքլը խոսել են արքայական ընտանիքի պարտականությունները չկատարելու որոշմումից հետո իրենց ֆինանսական անկախության մասին, հայտնում է ՌԲԿ-ն՝ Սասսեքսի դուքսերի կայքին հղումով:
Ամուսիններն այլևս չեն դիմելու արքայական ընտանիքի ծախսերին հատկացվող սուվերեն դրամաշնորհին: Այն ձևավորվում է հողի և պետգույքից ստացված հարկային եկամուտների 15%-ից ու ծախսվում է թագավորական զույգի պաշտոնական ուղևորությունների, նրանց բնակության և անձնակազմի վրա:
Արքայական ընտանիքի գործող օրենքներով արգելվում է աշխատել, բայց Մեգան Մարքլն ու արքայազնը մտադիր են հրաժարվել այդ պահանջը կատարելուց:
Հունվարի 8-ին Սասսեքսի դուքսն ու դքսուհին հայտարարել էին արքայական ընտանիքի «ավագ» անդամների որոշ պարտականություններից հրաժարվելու մասին: Նրանք պատրաստվում են ապրել ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում, աշխատել ու ֆինանսապես անկախ լինել: Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ը չի ողջունել զույգի այս որոշումը:

11 Январь 2020 - 10:39 AMT
Принц Гарри и его жена Меган Маркл рассказали о подробностях своей финансовой независимости в виду сложения своих королевских привилегий, пишет РБК со ссылкой на сайт герцога и герцогини Сассекских.
Отмечается, что супруги больше не будут претендовать на средства из суверенного гранта, который выделяется на расходы королевской семьи. Грант формируется за счет перечисления 15% доходов от земель и активов, принадлежащих государству. Суверенный грант расходуется на официальные поездки королевской четы, содержание их резиденции и персонала.
Также в тексте говорится, что существующие правила запрещают королевской семье самостоятельно зарабатывать себе на жизнь, однако принц Гарри и Меган Маркл намерены отказаться от этих правил.
8 января принц Гарри и Меган Маркл заявили, что решили снять с себя полномочия «старших» членов королевской семьи и сконцентрироваться на запуске благотворительной организации, распределив свое время между Великобританией и Северной Америкой. 10 января стало известно, что Меган Маркл покинула Британию и улетела в Канаду.