Իրանի Շահիդ Բեհեշտի համալսարանի ուսանողները շրջանցել են և չեն քայելել Իսրայելի և ԱՄՆ-ի դրոշների վրայով, թվիթերյան իր միկրոբլոգում հայտնել է «Ազատություն» ռադիոկայանի իրանական ծառայության լրագրող Գոլնազ Էսֆանդիարին:
Հունվարի 11-ից Թեհրանում հարյուրավոր քաղաքացիներ, որոնց մեծ մասն ուսանողներ են, դուրս են եկել փողոց՝ պահանջելով պատժել Իրանում ուկրաինական ինքնաթիռի կործանման մեղավորներին:
Որոշ աղբյուրների պնդմամբ՝ Իրանի կրթության և գիտության նախարարությունն այս քայլով Արևմուտքի նկատմամբ ատելություն և թշնամանք սերմանելու փորձ է անում: Դրոշները նկարված են գետնին այնպես, որ նրանք, ովքեր քայլում են փողոցով, անցնեն դրանց վրայով:
Հունվարի 8-ին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի կողմից պատահաբար հրթիռակոծվել էր ուկրաինական Boeing 737-ը կործանվել էր, զոհվել էր 176 մարդ։ Հունվարի 11-ին Իրանը պաշտոնապես հայտարարեց, որ ինքնաթիռի կործանումը մարդկային սխալի հետևանք էր, ԻՀՊԿ-ն ամբողջովին իր վրա վերցրեց դրա հրթիռակոծման մեղքը՝ նշելով, որ կարծել են, թե հարվածում են թևավոր հրթիռի: Հունվարի 13-ին ԻՀՊԿ հրամանատարը ներողություն խնդրեց ինքնաթիռի կործանամն համար:

Протесты в Иране возобновились на второй день после признания властей страны в том, что украинский авиалайнер был сбит иранской ракетой.
Судя по видеокадрам, участники протестов демонстративно отказывались наступать на изображения американского и израильского флагов на тротуаре у входа в университет Шахид-Бехешти в Тегеране, пишет BBC.
Размещенные в социальных сетях материалы свидетельствуют, что участники акций протеста скандировали антиправительственные лозунги, в том числе: «Нам лгут, что наш враг – Америка, наш враг тут».
Ряд иранских газет опубликовали репортажи с места демонстраций под заголовками «Позор» и «Не простим».
На тегеранской площади Азади произошли столкновения с силами безопасности, которые пытались разогнать собравшихся.
11 января студенты вузов стали собираться у двух тегеранских университетов. Первоначально они намеревались отдать дань памяти погибшим в авиакатастрофе, но к вечеру там начались столкновения с полицией, которая применила слезоточивый газ.
Ранее Генштаб ВС Ирана признал, что пассажирский Boeing украинской авиакомпании МАУ, упавший под Тегераном 8 января, был сбит по ошибке. На борту самолета находились 176 человек, все они погибли.