Աբխազիայի նախագահ Ռաուլ Հաջիմբան հրաժարական է տվել երկրում երկարատև ցույցերից հետո: Համապատասխան հայտարարությունն ընթերցել է երկրի նախկին վարչապետ Սերգեյ Շամբան նախագահի պետական առանձնատան մոտ հավաքվածներին, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հայտնում եմ ձեզ, որ ես վայր եմ դնում նախագահի լիազորությունները՝ հանուն երկրում կայունության պահպանման»,- ասվում է նախկին նախագահի հայտարարության մեջ:
Հավաքվածները Հաջիմբայի հայտարարությանն արձագանքել են ծափողջույններով, օդ կրակոցներով, որից հետո ցրվել են:
Հաջիմբան գլխավորում էր Աբխազիան 2014-ից. 2019-ի սեպտեմբերին նա վերընտրվել էր:
Նախագահի պարտականությունները, հավանաբար, կկատարի երկրի վարչապետը, վերջնականապես այդ հարցը կլուծվի բանակցություններից հետո: Աբխազիայի փոխնախագահ Ասլան Բարցիցը ևս հաստատել է այդ տեղեկությունը:
«Արյուն չհեղելու համար, երկրում կայունությունը հաստատելու համար նա հրաժարականի մասին փաստաթուղթ է ստորագրել»,- ասել է նա:
Ըստ օրենքի՝ Հաջիմբայի հրաժարականն այժմ պետք է ընդունի երկրի խորհրդարանը:
Մինչ այդ, Աբխազիայի ԿԸՀ-ն արդեն նախագահական նոր ընտրություններ է նշանակել՝ դրանք կկայանան մարտի 22-ին, գրում է «Վեդոմոստին»:
Պատասխանելով հարցին, թե մասնակցելու է արդյոք նախագահի արտահերթ ընտրություններին՝ Հաջիմբան ասել է. «Կյանքը ցույց կտա»:
Քաղաքական ճգնաժամն Աբխազիայում սկսվել է 2019-ի սեպտեմբերին կայացած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլից հետո, որին մասնակցել է 2 թեկնածու՝ Հաջիմբան և Ալխաս Կվիցինիան «Ամցարախա» կուսակցությունից: Հաջիմբան հաղթել է 1%-ի առավելությամբ՝ նա հավաքել էր 47,38%, իսկ մրցակիցը՝ 46,19%: Կվիցինիան չի ճանաչել ընտրությունների արդյունքներն ու վիճակել է դրանք: Դեռևս հայտնի չէ նոր ընտրություններին նրա մասնակցության մասին:
Հունվարի 9-ին հարյուրավոր մարդիկ դուրս էին եկել հանրահավաքի Սուխումի կենտրոնում՝ նախագահի նստավայրի մոտ: Նրանք պահանջում էին նոր ընտրություններ և գրոհել էին շենքը: Նախագահի վարչակազմը գրոհը համարել էր հեղաշրջման փորձ: Ցուցարարները դժգոհ էին նրանից, թե ինչպես է դատարանում քննվում ընտրություններում պարտված ընդդիմադիր Ալխաս Կվիցինիայի գործը, 2019-ի նոյեմբերին Սուխումում փոխհրաձգության հետաքննությունը, ինչպես նաև սոցիալ-տնտեսական անբավարար վիճակից և կոռուպցիայից։

13 Январь 2020 - 07:56 AMT
Президент Абхазии Рауль Хаджимба принял решение сложить свои полномочия. Соответствующее заявление зачитал собравшимся у государственной дачи президента бывший премьер-министр страны Сергей Шамба, пишет ТАСС.
«Ставлю вас в известность, что я слагаю полномочия президента во имя сохранения стабильности в стране», – говорится в заявлении экс-президента.
Собравшиеся встретили новость об отставке Хаджимбы свистом, аплодисментами, стреляли в воздух, после чего стали расходиться.
Хаджимба возглавлял Абхазию с 2014 года, в сентябре 2019 года был переизбран на новый срок.
Исполнять обязанности главы государства, вероятно, будет премьер-министр страны, окончательно этот вопрос решится после переговоров.
Вице-президент Абхазии Аслан Барциц также подтвердил эту информацию. «Дабы не проливать крови, дабы сохранить хоть какую-то стабильность в стране, он подписал документ об отставке», – сообщил он.
По закону, теперь решение об отставке Хаджимбы должен принять парламент страны.
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Абхазии назначила повторные выборы президента республики на 22 марта, пишут «Ведомости».
Отвечая на вопрос, будет ли он принимать участие во внеочередных выборах президента, Хаджимба сказал: «Жизнь покажет».
Политический кризис в Абхазии начался после второго тура выборов президента республики в сентябре 2019 года. В нем приняли участие два кандидата: Хаджимба и Алхас Квициния от партии «Амцараха». Хаджимба победил с отрывом в 1%, он набрал 47,38%, а его соперник – 46,19%. Квициния не признал итоги выборов и оспорил их. Будет ли он участвовать в повторном голосовании, пока неизвестно.
9 января сотни человек пришли на митинг к зданию администрации президента в центре Сухума. Они потребовали новых выборов главы государства и начали штурмовать здание. Администрация президента Абхазии назвала штурм попыткой госпереворота.