Ռուսաստանի այն ձեռնարկությունները, որոնք աշխատանքի են ընդունում միգրանտներին, կարող են ազատվել պլանային ստուգումներից: Նման օրինագիծ կներկայացվի ՌԴ խորհրդարանի քննարկմանը 2020-ի աշնանը:
ՆԳՆ-ն արդեն հունիսին պետք է ներկայացնի փոփոխությունները, որոնք ենթադրում են անհատ ձեռներեցների և իրավաբանական անձանց պլանային ստուգումների չեղարկում՝ միգրացիայի ոլորտում դաշնային պետական հսկողության պայմաններում, գրում է «Իզվեստիան»:
Կառավարությունում կարծում են, որ նորամուծությունը կնպաստի երկրի տնտեսական աճին: Նախաձեռնությանը հավանություն են տալիս նաև ձեռներեցների առաջատար միավորումները. նրանք կարծում են, որ ապօրինի ներգաղթն ի հայտ բերելու այլ միջոցներ կան, իսկ օտարերկրացիները հարկավոր են ՌԴ-ին բնակչության կրճատման պայմաններում:
Մինչդեռ, ՌԴ Պետդումայում ոչ միանշանակ վերաբերմունք կա առաջարկին՝ որոշ խորհրդարանականներ կարծում են, որ այդպիսով աշխատանքից կարող են զրկվել ՌԴ քաղաքացիները, որոնք ավելի բարձր է վարձատրվում:

В России предприятия, привлекающие на работу мигрантов, предложили освободить от плановых проверок. Такой законопроект планируется внести на рассмотрение парламента РФ осенью 2020 года.
Поправки, предусматривающие отказ от проведения плановых проверок индивидуальных предпринимателей и юридических лиц при осуществлении федерального государственного контроля в сфере миграции, МВД должно предоставить уже в июне, пишут «Известия».
В кабмине считают, что нововведение будет способствовать экономическому росту страны. Инициативу поддерживают и ведущие объединения предпринимателей: там считают, что есть другие способы выявлять нелегальную миграцию, а иностранцы сегодня нужны стране из-за сокращения численности населения.
Между тем, в Госдуме РФ к предложению отнеслись неоднозначно – некоторые парламентарии считают, что таким образом работы могут лишиться граждане РФ, труд которых обходится бизнесу дороже.