16 Հունվար 2020 - 08:13 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի իմպիչմենտի երկու հոդված կփոխանցվի Սենատ. Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել: Քվեարկությամբ հաստատվել է Պալատի 7 անդամ, որոնք ներկայացնելու են մեղադրանքը: Լսումները Կոնգրեսի վերին պալատում կարող են սկսվել արդեն հունվարի 21-ին:
Գործող նախագահի իմպիչմենտի առիթ դարձավ Դոնալդ Թրամփի զրույցը Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ: Խոսակցության թեմաներից մեկն առաջիկա նախագահական ընտրություններում Թրամփի հիմնական մրցակցի որդու՝ Հանթեր Բայդենի գործունեության հետաքննությունն է Ուկրաինայում: Ներկայացուցիչների պալատը, որտեղ մեծամասնությունը դեմոկրատներինն է, մեղադրում է երկրի ղեկավարին իշխանությունը չարաշահելու և Կոնգրեսի գործունեությանը խոչընդոտելու մեջ:
Սենատի 100 անդամից 35-ը հանրապետական են, որոնք սատարում են Թրամփին: Սպիտակ տունը վստահ է, որ Սենատը կարդարացնի նախագահին, գրում է «Կոմերսանտը»:
Դեկտեմբերի 18-ին Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկել էր Թրամփին իմպիչմենտի ենթարկելու օգտին: Գլխավոր փաստաբանը լինելու է Սպիտակ տան իրավաբանական խորհրդատու Փաթ Չիպոլլոնեն:

Палата представителей проголосовала за передачу в Сенат двух статей импичмента президента США Дональда Трампа. Голосование утвердило семь членов палаты, которые будут представлять обвинение. Слушания в верхней палате Конгресса могут начаться 21 января, пишет «Коммерсантъ».
Поводом для импичмента стала беседа Дональда Трампа с президентом Украины Владимиром Зеленским. Одной из тем разговора было расследование деятельности на Украине Хантера Байдена, сына основного конкурента Трампа на предстоящих президентских выборах. Управляемая демократическим большинством Палата представителей обвинила Дональда Трампа в злоупотреблении властью и воспрепятствовании деятельности Конгресса.
В Сенате 53 из 100 мест занимают республиканцы, которые поддерживают Трампа. Белый дом убежден, что Сенат оправдает Дональда Трампа.
18 декабря Палата представителей проголосовала за объявление импичмента Трампу. Теперь слушания должны будут пройти в верхней палате – Сенате. Главным адвокатом на процессе будет юрисконсульт Белого дома США Пэт Чиполлоне.