17 Հունվար 2020 - 07:33 AMT
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը երկխոսության կարևոր հարթակ է ԵԱՀԿ մասնակից երկրների խորհրդարանականների համար։ Այդ մասին ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը հայտարարել է Խորհրդի նիստում՝ ի պատասխան խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելիի ելույթի։
Արմեն Պապիկյանն ընդգծել է, որ hայկական կողմը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ ԽՎ հավասարակշռված և տարբերակված մոտեցումը տարածաշրջանում տարբեր հակամարտություններին, հայտնում է Panorama.am-ը՝ ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությանը հղումով:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը մշտապես կողմ էր ԵԱՀԿ տարբեր կառույցների, այդ թվում՝ Խորհրդարանական վեհաժողովի միջև համակարգման և երկխոսության առավել ամրապնդմանը և գործակցության ընդլայնմանը,
Ելույթում նաև կարևոր շեշտադրումներ են արվել.
• Ծերեթելիի վերջերս կատարած այցը Հայաստան լավ հնարավորություն էր ՀՀ կառավարության հետ երկխոսության ամրապնդման, ինչպես նաև ԱԺ-ի և ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության հետ գործակցության ուղիների նախանշման համար։
• Այցը նաև առիթ էր ևս մեկ անգամ գոհունակություն և աջակցություն հայտնել Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շրջանակում ընդգծվել էր խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի կարևորությունը, անդրադարձ արվել կողմերի միջև վստահության ձևավորման վերջին շրջանի համեստ, բայց դրական օրինակներին։
• Հայկական կողմը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ ԽՎ հավասարակշռված և տարբերակված մոտեցումը տարածաշրջանում տարբեր հակամարտությունների և ճգնաժամերի առնչությամբ։ Այս առումով հիշատակվեց ԼՂ հակամարտության համատեքստում Լյուքսեմբուրգում ԽՎ տարեկան նստաշրջանի ժամանակ ընդունված հռչակագիրը, որում ԵԱՀԿ խորհրդարականները կոչ են անում քայլեր ձեռնարկել խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների, ներառյալ՝ ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման հիման վրա։
• Հայաստանը պատրաստ է էլ ավելի ամրապնդել իր գործակցությունը ԵԱՀԿ ԽՎ հետ և ներդրումն ունենալ տարածաշրջանում ժողովրդավարական գործընթացներին։
2019-ի նոյեմբերին Երևանում ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Ծերեթելիի հետ հանդիպմանն ասել էր, որ այս կազմակերպությունը շատ կարևոր է Հայաստանի համար, քանի որ հենց ԵԱՀԿ-ի շրջանակում է գործում Մինսկի խմբի համանախագահությունը, որը միակն է, որ ԼՂ հիմնախնդրով զբաղվելու մանդատ ունի:

Парламентская ассамблея ОБСЕ остается важной платформой для диалога между парламентариями, заявил поспредставитель Армении в ОБСЕ, посол Армен Папикян на заседании Постоянного совета ОБСЕ в ответ на заявление председателя Парламентской ассамблеи ОБСЕ Георгия Церетели.
По его словам, Армения всегда выступала за координацию и укрепление диалога между различными структурами ОБСЕ, включая Парламентскую ассамблею, и расширение сотрудничества, пишет Panorama.am.
По словам постпреда РА, последний визит Церетели в Армению стал отличной возможностью для укрепления существующего диалога с правительством Армении, в том числе для того, чтобы наметить пути сотрудничества с Национальным собранием РА и делегацией республики в ПА ОБСЕ.
В ноябре 2019 года спикер НС Арарат Мирзоян на встрече с Церетели в Ереване отметил, что эта организация очень важна для Армении, поскольку в рамках ОБСЕ действует Минская группа по карабахскому урегулированию, единственная организация, уполномоченная заниматься урегулированием нагорно-карабахского конфликта.
Папикян также отметил, что визит предоставил возможность вновь выразить удовлетворение и поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В рамках урегулирования карабахского конфликта была подчеркнута важность формирования способствующей миру атмосферы, затронуты скромные, но позитивные примеры формирования доверия между всеми сторонами конфликта в последний период, заявил посол.
Он подчеркнул, что армянская сторона высоко оценивает сбалансированный и дифференцированный подход ПА ОБСЕ в отношении различных конфликтов и кризисов в регионе ОБСЕ. В этой связи была упомянута Декларация, принятая на ежегодной сессии ПА в Люксембурге, в контексте нагорно-карабахского конфликта, в которой Парламентарии ОБСЕ призывают предпринять шаги в направлении мирного урегулирования конфликта на основании принципов Хельсинкского Заключительного акта, включая принцип равноправия и самоопределения народов.