17 Հունվար 2020 - 14:53 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման գործընթացում որոշակի առաջընթաց կա: Այս մասին նշվում է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության կայքում տեղադրված՝ լրատվամիջոցների հարցերի պատասխաններում: Նշվում է, որ հարցերը պատրաստվել, սակայն չեն ներկայացվել ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի՝ 2019 թվականին Ռուսաստանի դիվանագիտական գործունեությունն ամփոփող ասուլիսին:
Նախարարության գնահատմամբ` «փոքր քայլերի» իրականացման գործում կան առաջխաղացումներ, որոնց վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները պայմանավորվել էին 2019-ի ապրիլին` Մոսկվայում հանդիպման ժամանակ։
«Իրավիճակը սահմանին և շփման գծում շարունակում է համեմատաբար հանգիստ մնալ: Երևանի և Բաքվի միջև գործում է հաղորդակցության «թեժ գիծ»»,- ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Դրանում նաև հույս է հայտնվում, որ քայլեր են արվում՝ բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու ուղղությամբ:
Նշվում է, որ դեռ չի հաջողվել էական հարցերի կարգավորման գործում առաջընթաց գրանցել: ՌԴ ԱԳՆ-ն հույս է հայտնել նաև, որ երկու երկրի միջև առարկայական քննարկումները կվերսկսվեն:
2019-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները, ինչպես նաև արտգործնախարարները, պարբերաբար հանդիպումներ են ունեցել ԼՂ կարգավորման շուրջ: ԱԳՆ ղեկավարների վերջին հանդիպումը դեկտեմբերի 4-ին էր՝ Բրատիսլավայում: Նախարարները պայմանավորվել են հանդիպել 2020-ի սկզբին:

В реализации шагов по урегулированию нагорно-карабахского конфликта есть подвижки. Об этом говорится в размещенных на сайте МИД РФ ответах на вопросы СМИ, подготовленных, но не прозвучавших на пресс-конференции и.о. министра иностранных дел Сергея Лаврова по итогам деятельности российской дипломатии в 2019 году.
«Есть подвижки в реализации «малых шагов», о которых условились министры иностранных дел на встрече в Москве в апреле 2019 года в развитие договоренностей, достигнутых между президентом Азербайджана и премьер-министром Армении в Вене в марте 2019 года. Ситуация на границе и линии соприкосновения остается относительно спокойной. Действует горячая линия связи между Ереваном и Баку. Считаем, что все это свидетельствует о намерении сторон предпринять конкретные шаги, направленные на подготовку населения к миру», – говорится в заявлении.
Отмечается, что по вопросам существа урегулирования продвинуться пока не удалось. В ведомстве выразили надежду на возобновление предметного разговора между странами.
В 2019 году лидеры Армении и Азербайджана, а также министры иностранных дел периодически встречались для обсуждения карабахского урегулирования. Последняя встреча глав МИД Армении и Азербайджана состоялась 4 декабря в Братиславе. Министры договорились встретиться в начале 2020 года.