Ֆրանսահայ բնապահպան և քաղաքական գործիչ Ժաննա Բարսեղյանը մասնակցում է Ստրասբուրգի քաղաքապետի ընտրություններին:
2019-ի հոկտեմբերի 5-ին քաղաքացիական ժողովը Բարսեղյանին «Ստրասբուրգի բնապահպան և քաղաքացի» էր ընտրել՝ դաշինքի ցուցակի 1-ին համարի ներքո 2020-ի մարտին կայանալիք քաղաքային իշխանությունների ընտրություններին մասնակցելու համար:
Բարսեղյանը ծվել է Փարիզում, սակայն 2002-ին տեղափոխվել է Ստրասբուրգ, որտեղ էլ բնակվում է մինչև օրս, գրում է Rusarminfo-ն:
Ստրասբուրգում նա ուսումնասիրել է ֆրանսիական և գերմանական իրավունքը՝ դառնալով իրավաբան բնապահպանության ոլորտում: Որպես բնապահպան ակտիվիստ Բարսեղյանը մասնակցել է շրջակա միջավայրի պաշտպանության բազում նախագծերի, որոնցից մեկը «Կենդանի Հռենոսն» էր, որի նպատակն էր այդ էկոհամակարգի կենդանացումը:
Ժաննա Բարսեղյանը գործակցում է նաև Հայաստանի հետ՝ նախագծեր իրականացնելով էկոզբոսաշրջության, շրջակա միջավայրի պաշտպանության և թափոնների ուտիլիզացման ոլորտներում:
Ստրասբուրգը գլխավորելու՝ Բարսեղյանի շանսերը բավականին բարձր են գնահատվում:
Եվրոպայի քաղաքական կյանքում Ստրասբուրգը ռազմավարական նշանակություն ունի: Այստեղ են գտնվում Եվրախորհրդարանը, Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանը, որտեղ անցնում են ԵԽԽՎ նիստերը, այստեղ է նաև գործում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը: Հաճախ Ստրասբուրգը, Բրյուսելի հետ մեկտեղ, անվանում են Եվրոպայի ոչ պաշտոնական մայրաքաղաք:

21 Январь 2020 - 09:22 AMT
Французский эколог и политический деятель армянского происхождения Жанна Барсегян участвует в выборах на должность мэра Страсбурга.
5 октября 2019 года гражданское собрание выбрало Барсегян главой списка блока «Страсбургский эколог и гражданин» на выборах в городской муниципалитет в марте 2020 года.
Жанна Барсегян родилась в Парижском регионе, но в 2002 году переехала в Страсбург, где проживает до сих пор, пишет Rusarminfo.
Там она изучила франко-германское право, став юристом экологом. В качестве эко-активиста Барсегян участвовала во многих проектах по защите окружающей среды. Одним из них стал проект «Живой Рейн», цель которого оживление экосистемы Рейна.
Жанна Барсегян сотрудничает и с Арменией, осуществляя проекты в области экотуризма, защиты окружающей среды и утилизации отходов.
Шансы французской армянки возглавить Страсбург оцениваются как одни из самых высоких.
Город Страсбург имеет стратегическое значение в европейской политической жизни. Здесь располагаются Европейский парламент, штаб-квартира Совета Европы, где проходят заседания Парламентской Ассамблеи СЕ, здесь же функционирует Европейский Суд по правам человека (ЕСПЧ). Поэтому зачастую Страсбург называют неофициальной столицей Европы наряду с Брюсселем.