2 Մարտ 2020 - 06:34 AMT
Հայաստանը Հնդկաստանից $40 մլն-ի ռադիոտեղորոշիչ 4 Swathi համակարգ է ձեռք բերել, փոխանցում է հնդկական Timesnow.com-ը:
Նշվում է, որ հայկական կողմը հնդկական արտադրության ռադարների գնման որոշումը կայացրել է Ռուսաստանում և Լեհաստանում արտադրված համակարգերի փորձարկումից հետո:
Ըստ աղբյուրի՝ Հնդկաստանն արդեն սկսել է մատակարարել ռադարները ՀՀ-ին՝ խթանելով պաշտպանական ոլորտում «Պատրաստված է Հնդկաստանում» (Made in India) կառավարական ծրագիրը։
Ռադարների արտադրողը Bharat Electronics Limited ընկերությունն է, իսկ համակարգը մշակել է հնդկաստանի Պաշտպանական հետազոտությունների և զարգացման պետական կազմակերպությունը (DRDO):
ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը PanARMENIAN.Net-ին չի մեկնաբանել ռադարների ձեռքբերման մասին լուրը՝ նշելով, որ ընդհանրապես ռազմատեխնիկական գործակցության ոլորտից ոչ մի լուր ՊՆ-ն չի մեկնաբանում:
Ըստ 2020 թվականի բյուջեի նախագծի՝ երկրի ռազմական պաշտպանությանը պլանավորվում է տրամադրել մոտ 301․2 մլրդ դրամ։ 2017-ին այն կազմել է 210 մլրդ դրամ, 2018-ին՝ մոտ 247 մլրդ դրամ, 2019-ին՝ 301 մլրդ դրամ։

Армения приобрела у Индии 4 локационных радара Swathi за $40 млн, сообщает Timesnow.com.
Отмечается, что армянская сторона приняла решение о приобретении индийских радаров после испытаний систем российского и польского производства.
Согласно источнику, Индия уже начала поставлять радары в Армению в рамках оборонной программы правительства «Сделано в Индии».
Производитель радаров – компания Bharat Electronics Limited, а система разработана Государственной организацией оборонных исследований и разработок Индии (DRDO).
Пресс-секретарь министерства обороны РА Арцрун Ованнисян в беседе с PanARMENIAN.Net не стал комментировать сведения о приобретении радаров, отметив, что Минобороны не комментирует военно-техническое сотрудничество в целом.
Радар Swathi – это мобильный радар для определения местоположения артиллерии. Swathi обеспечивает быстрое, автоматическое и точное обнаружение оружия врага, будь то минометы, снаряды или ракеты, на расстоянии 50 км. Радар может одновременно справляться с несколькими снарядами, выпущенными из разных видов оружия в разных местах.