Ֆուտբոլային «ԿրաՍավա» հաղորդման նոր թողարկման մեջ Հայաստանի հավաքականի և իտալական «Ռոմայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը պատմել է ֆուտբոլային կարիերայի մասին՝ ինչպես էր Կլոպը համոզում իրեն տեղափոխվել «Բորուսիա», ինչու տարակարծություններ առաջացան Մոուրինյոյի հետ, ինչպես է հանդիպել հայտնի գործակալ Մինո Ռայոլային և ինչու չի մեկնել Բաքու՝ ԵԼ եզրափակչին:
Մարզիկը պատմել է, որ մինչև Եվրոպա տեղափոխվելն ուկրաինական «Շախտյորի» մարզաբազայում էր ապրում:
«Երազանք ունեի՝ խաղալ Եվրոպայում, ամենալավ ակումբներում: Ինձ նույնիսկ Լուչեսկուն էր ասում. «Դուրս արի բազայից, ինչո՞ւ ես անընդհատ այնտեղ»: Ես դուրս էի գալիս, բայց ոչ հաճախ, միայն ֆուտբոլի վրա էի կենտրոնացած»,- ասել է Հենրիխը՝ խոսելով կարիերայի մեկնարկի մասին, գրում է Sports.ru-ն:
Պատմելով «Շախտյորից» «Բորուսիա» տեղափոխվելու և գլխավոր մարզիչ Յուրգեն Կլոպի հետ հանդիպման մասին՝ Մխիթարյանն ասել է. «Կլոպն անմիջապես պատմեց ինձ` ինչ գաղափարներ ունի, որտեղ է ինձ տեսնում, ինչ է պահանջում»:
Հենրիխը խոստովանել է, որ երբ հանդիպել է Կլոպին, վերջինս խոսակցությունից առաջ գրկել է իրեն, պոկել հատակից ու ասել, որ չի իջեցնի, մինչև Մխիթարյանը չստորագրի պայմանագիրը:
Նա հավելել է, որ բացի սուպերմարզիչ լինելուց, Կլոպն իսկական ընկեր էր, «հայր ու եղբայր»:
«Նա միշտ խոսում է քեզ հետ, սատարում: Քո մոտ կարող է ինչ-որ բան չստացվել, բայց նա ասում է՝ «սա ֆուտբոլ է, չպետք է անցյալով ապրես, հաջորդ խաղի մասին մտածիր»,- ասել է նա:
Մխիթարյանը սովորություն ունի՝ մարզաբազա գալ մարզումից 2-3 ժամ առաջ, ինչը շատ էր զայրացնում Ժոզե Մոուրինյոյին, որը մարզում էր «Մանչեսթեր Յունայթեդը», երբ Հենրիխն այդ ակումբ տեղափոխվեց:
«Մի անգամ նա ինձ ասաց. «Դու ինձնից շուտ ես մարզումների գալիս, քո պատճառով ինձ քննադատում են մամուլում»,- պատմել է Հենրիխը:
Ֆուտբոլիստը կարծում է, որ Մոուրինյոն ամենաբարդ մարզիչն էր իր կարիերայում:
«Նա իր բնույթով հաղթող է, նրան հետաքրքիր չէ, թե ինչպես ես խաղալու՝ լավ թե վատ: Նրան հարկավոր է, որ հաղթես և անես այն, ինչ քեզանից պահանջում են… Բայց չնայած մեր բոլոր տարաձայնություններին, հատկապես վերջին շրջանում, դա չանդրադարձավ մեր լավ աշխատանքի վրա: Մենք միասին 3 մրցանակի արժանացանք»,- ասել է Մխիթարյանը:
Սակայն, այնուամենայնիվ, նրանց միջև որոշակի առճակատում եղել է. «Չգիտեմ, ինչ էր նրա գլխում: Ես ջանադրաբար ամեն օր աշխատում էի, շանս ստանալու համար… Եթե աշխատում եմ, պաշտպանվում եմ, օգնում եմ թիմին, գոլեր եմ խփում… բայց երբ ինչ-որ մեկը դժգոհ է, ես այդտեղ անելիք չունեմ: Չէի ցանկանում ժամանակ կորցնել, ուզում էի առաջ գնալ և ֆուտբոլ խաղալ»:
Անդրադառնալով Արսեն Վենգերի հետ իր աշխատանքին և «Արսենալում» խաղին՝ Մխիթարյանն ասել է. «Ես գիտեի, որ նա հետաքրքրվում էր ինձնով, երբ տարաձայնություններ ունեինք Մոուրինյոյի հետ: Նա ուզում էր ինձ «Արսենալում» տեսնել, իսկ ես մանկության տարիներին երազել եմ «Արսենալում» խաղալ… Մտածում էի՝ հայտնվել «Արսենալում»… Վենգերի հետ՝ դա ուղղակի երազ է, հեքիաթ»:
Իսկ ինչ վերաբերում է ֆուտբոլային գործակալ Մինո Ռայոլայի հետ աշխատանքին, ապա այդ հարցում Մխիթարյանին օգնել է քույրը՝ Մոնիկան, որը ՈւԵՖԱ-ում պատասխանատու է ռազմավարական հաղորդակցությունների համար:
«Ամեն ինչ սկսվեց, երբ եղբայրս լավագույնը դարձավ Ուկրաինայի Պրեմիեր լիգայում… ես ասացի. «Քեզ գործակալ է պետք, հատկապես, եթե ուզում ես Եվրոպայում խաղալ»: Ես լսել էի, որ Մինո Ռայոլայի համար անհնար տրանսֆերներ չկան: Չգիտեինք՝ ինչպես գտնել նրա էլ.փոստի հասցեն, բայց ի վերջո՝՝ գտանք»:
Շուտով հանդիպումը կայացավ և Ռայոլան ասաց, որ ուզում է աշխատել Մխիթարյանի հետ:
Հարցին, թե ինչու 2019-ին չմեկնեց Բաքու՝ Եվրոպայի լիգայի եզրափակչին՝ Մխիթարյանն ասել է, որ ուղղակի չէր ցանկանում վտանգել կյանքը: Նա հավելել է, որ իրեն բազում անգամ են սպառնացել սոցցանցերում Ադրբեջանից:
«Ես հպարտ եմ, որ հայ եմ: Շնորհակալ եմ իմ ժողովրդին, իմ ազգին, որը սիրում է ինձ ու սատարում»,- ասել է Մխիթարյանը:

3 Март 2020 - 10:56 AMT
Капитан сборной Армении и полузащитник итальянской «Ромы» Генрих Мхитарян стал героем очередного выпуска программы «КраСава» на YouTube-канале российского футболиста и видеоблогера Евгения Савина.
В выпуске под названием «Мхитарян: самый лучший из армян» 31-летний армянин рассказал о том, как его уговаривал перейти в «Боруссию» Юрген Клопп, почему он конфликтовал с тренером «Манчестер Юнайтед» Жозе Моуринью и другие подробности своей карьеры.
Мхитарян рассказал, как переходил из донецкого «Шахтера» в дортмундскую «Боруссию», которую тогда тренировал известный специалист Юрген Клопп.
«Боруссия» показалась лучшим вариантом. Клопп сразу рассказал мне, какие у него идеи, где он меня видит, что хочет», – рассказал Мхитарян. Он подтвердил, что перед разговором Клопп его обнял, поднял и сказал: «Пока ты не подпишешь контракт, я тебя не отпущу».
«В конце он мне сказал: «Дай обещание, что ты вернешься в Дортмунд». Я ответил: «Ну, ладно, даю тебе руку и обещаю». Кроме того, что он супертренер, он как настоящий друг, отец, брат. Он с тобой разговаривает, все время поддерживает. У тебя может что-то не получаться в матче, но он говорит: «Это футбол. Ты не должен жить прошлым, думай о следующей игре», – рассказал Мхитарян.
В отличие от отношений с Клоппом, отношения Мхитаряна с тренером МЮ сложно назвать очень теплыми и дружескими. У футболиста есть привычка – приезжать на базу за 2-3 часа до тренировок. Это сильно злило Моуринью.
«Однажды он мне сказал: «Ты приезжаешь на тренировки раньше, чем я. Из-за тебя меня критикуют в прессе», – рассказал армянин.
Он отметил, что Моуринью самый сложный тренер в его карьере.
«Он по характеру победитель. Ему не интересно, как ты будешь играть – хорошо или плохо. Ему нужно, чтобы ты выиграл и делал то, что он от тебя требует. Поэтому ему со всеми тяжело. Но несмотря на все наши разногласия, особенно в последнее время, это не повлияло на нашу хорошую работу. Мы выиграли вместе 3 трофея», – рассказал Мхитарян о Моуринью.
И все же у Мхитаряна с тренером был конфликт.
«Не знаю, что у него было в голове. Я усердно работал каждый день, чтобы получить шанс… Если я работаю, прессингую, защищаюсь, помогаю команде, забиваю и отдаю, но кто-то недоволен, то мне тут нечего делать. Я не хотел терять время, хотел идти дальше и играть в футбол», – вспомнил Мхитарян.
Так и появилась идея перейти в другой клуб. И тогда появилась возможность играть в «Арсенале», тренером которого был Арсен Венгер.
«Я знал, что он интересовался мной, когда у меня случился конфликт с Моуринью. Он хотел меня видеть в «Арсенале». Я очень обрадовался, так как в детстве мечтал играть за «Арсенал». Там ведь тогда играло много французов – Анри, Пирес, Бергамп, Пети, Виейра. Я просто с ума сходил. Потом когда они построили «Эмирейтс», у них были проблемы с деньгами, он начал брать молодых игроков. Я думал, боже мой, попасть в «Арсенал» с Венгером – это просто мечта, сказка»,- рассказал игрок.
Сейчас Мхитарян играет в составе «Ромы» на правах аренды. В этом сезоне 31-летний Мхитарян провел за «Рому» 17 встреч во всех турнирах, забив 6 голов и сделав 4 ассиста.