10 Մարտ 2020 - 07:40 AMT
Արցախի իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը մարտի 11-ին հրադադարի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում՝ Ակնայից հարավ-արևելք ընկած հատվածում։
Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա):
Արցախի իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել դիտարկմանն ու ապահովել ԵԱՀԿ առաքելության անդամների անվտանգությունը։

Согласно достигнутой с властями Республики Арцах договоренности, 11 марта миссия ОБСЕ на границе Арцаха и Азербайджана, юго-восточнее Акны, проведет плановый мониторинг режима прекращения огня. Об этом сообщила пресс-служба МИД Арцаха.
С позиций Армии обороны Республики Арцах наблюдение будут осуществлять полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Михаил Олару (Молдова) и Огнен Йович (Босния и Герцеговина).
4 марта миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг режима прекращения огня на границе Арцаха и Азербайджана, в северо-восточном направлении Гадрутского района.
Мониторинг прошел в соответствии с намеченным графиком, однако азербайджанская сторона вновь не вывела миссию ОБСЕ на свои передовые позиции.