11 Մարտ 2020 - 13:02 AMT
Կոլորադոյում գործող բազմամշակութային Mosaic հիմնադրամը (The Multicultural Mosaic Foundation-MMF), որը ոգեշնչվում է թուրք կրոնական առաջնորդ Ֆաթուլլահ Գյուլենի գաղափարներով, ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Հիմնադրամից նշում են, որ 3 տարի առաջ հանձնաժողով են ստեղծել, որին հանձնարարված է եղել ուսումնասիրել՝ ինչ է կատարվել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության հայերի հետ:
Հանձնաժողովի անդամները վերջին 3 տարում հանդիպումներ են ունեցել գիտնականների հետ, ովքեր ուսումնասիրել են Օսմանյան պատմություն, Հայոց պատմություն, քննարկումներ են ունեցել նաև ցեղասպանագետների հետ:
Կոմիտեի անդամները նաև հանդիպել են Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ընտանիքների անդամներին:
Եռամյա ուսումնասիրություններից հետո 20 անդամից կազմված հանձնաժողովը միաձայն կողմ է քվեարկել Ցեղասպանության ճանաչմանը:
Հայոց ցեղասպանությունն իրագործվել է Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923թթ: Այն XX դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, նախաձեռնողները երիտթուրքերն էին: Ցեղասպանության ժամանակ ոչնչացվել է 6հայկական վիլայեթի բնակչությունը` մոտ 1.5 մլն հայ: Եվս կես միլիոնը սփռվել է աշխարհով մեկ` սկիզբ դնելով հայկական Սփյուռքին:

11 Март 2020 - 13:56 AMT
Действующий в США турецкий фонд Mosaic (неправительственная организация The Multicultural Mosaic Foundation-MMF), который связывают с турецким известным оппозиционером Фетхуллахом Гюленом, признал Геноцида армян в Османской империи в 1915 году.
Фонд 3 года назад сформировал комиссию с целью изучения событий 1915 года. В результате трехлетней работы комиссия в составе 20 человек приняла решение вынести на голосование в Совете организации вопрос признания Геноцида армян. Фонд проголосовал за признание Геноцида армян 7 марта, сообщается на сайте организации.
Отмечается, что за эти годы члены Комиссии проводили лекции и обсуждения с участием экспертов, изучающих османскую и армянскую истории, а также проводили встречи с членами семей спасшихся от Геноцида армян 1915 года.
Деятельность оппозиционного проповедника Фетхуллаха Гюлена в Турции запрещена. Власти Турции обвиняют организацию Гюлена, которую они называют FETO (террористическая организация фетхуллахистов), в причастности к попытке госпереворота в июле 2016 года. В Турции после мятежа были арестованы более 80 тысяч человек, уволены или отстранены от работы более 160 тысяч госслужащих, в том числе военных. Сам Гюлен, находящийся в США, осудил попытку переворота и отверг обвинения. Анкара добивается экстрадиции Гюлена в Турцию, где на него заведено уголовное дело.