ԱՄՆ Կոնգրեսը բանաձև է ընդունել, որով սահմանափակվում են երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփի ռազմական լիազորություններն Իրանի հարցում:
Փաստաթղթին կողմ է քվեարկել Ներկայացուցիչների պալատի 227 անդամ, դեմ՝ 186 կոնգրեսական, գրում է Deutsche Welle-ն:
Փաստաթղթով Թրամփին արգելվում է ռազմական գործողություններ սկսել Իրանի դեմ առանց Կոնգրեսի նախնական հավանության:
«Եթե նախագահ Թրամփը լուրջ է վերաբերվում անվերջ պատերազմները դադարեցնելու իր խոստմանը, նա կստորագրի բանաձևը»,- ասել է բանաձևի նախաձեռնող, դեմոկրատ սենատոր Թիմ Քեյնը:
Սակայն նախագահը կարող է վետո դնել փաստաթղթին:
2020-ի հունվարին ԱՄՆ կողմից Բաղդադի օդանավակայանի հրթիռակոծման հետևանքով սպանվել է իրանցի գեներալ, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Ղոդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար Ղասեմ Սոլեյմանին։ Ավիահարվածը հասցվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանով, Կոնգրեսը հարձակման մասին նախապես տեղյակ չէր պահվել։

12 Март 2020 - 12:44 AMT
Конгресс США 11 марта принял резолюцию, ограничивающую военные полномочия президента страны Дональда Трампа в отношении Ирана. За принятие документа проголосовали 227 членов Палаты представителей, 186 конгрессменов выступили против.
Документ запрещает главе Белого дома военные действия против Ирана без предварительного одобрения Конгресса. «Если президент Трамп серьезно относится к своему обещанию прекратить бесконечные войны, он подпишет резолюцию», – считает ее инициатор, сенатор-демократ Тим Кейн. Однако глава государства может наложить вето на документ, пишет Deutsche Welle.
В начале января иранский генерал Касем Сулеймани был убит по приказу Трампа в результате американского ракетного удара по колонне автомобилей вблизи международного аэропорта Багдада. Он возглавлял элитное подразделение «Аль-Кудс» Корпуса стражей исламской революции. После его гибели отношения США и Ирана резко обострились.