17 Մարտ 2020 - 08:08 AMT
Air Cairo ավիաընկերությունը մինչև ապրիլի 19-ը դադարեցնում է Երևան-Շարմ Էլ Շեյխ թռիչքները և հակառակ ուղղությամբ։ Դա պայմանավորված է կորոնավիրուսի տարածմամաբ և Հայաստանում հայտարարված արտակարգ դրությամբ, ասվում է ընկերության ֆեյսբուքյան էջում։
Հաշվի առնելով Եգիպտոսի կառավարության որոշումը՝ մարտի 19-31-ն իր օդային տարածքը փակելու մասին՝ ՀՀ-ում ավիաընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչ «Անռիվա-Տուր»-ը և Air Cairo ավիաընկերությունը որոշել են մարտի 19-ին կատարել վերջին չվերթը՝ ՀՀ տեղափոխելով այն ուղևորներին, որոնք մեկնել էին ավիաընկերությամբ։
Մարտի 22-ից ապրիլի 19-ը ընկած ժամանակահատվածում ըստ նախատեսված չվացուցակի թռիչքների հետաձգման համար ավիաընկերությունը բոլոր տուրիստական կազմակերպություններին և ուղևորներին ընձեռել է «բաց ամսաթվով» նոր ամրագրումներ կատարելու հնարավորություն մինչև դեկտեմբերի 20-ը ներառյալ՝ ավիաընկերությանը փաստացի վճարված գումարի սահմաններում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ը արտակարգ դրություն է հայտարարված՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 17-ի կեսգիշերի դրությամբ, երկրում վարակի 52 դեպք կա, մեկն արդեն առողջացել է։ 400-ից ավելի քաղաքացի մեկուսացվել է վիրուսի կասկածանքով։

Авиакомпания Air Cairo до 19 апреля прекращает регулярные рейсы Ереван-Шарм-эль-Шейх. Как сообщает авиакомпания, это связано с распространением коронавируса и объявленным в Армении чрезвычайным положением.
Учитывая решение правительства Египта о закрытии воздушного пространство в период с 19 по 31 марта, официальный представитель авиакомпании в Армении туроператор «Анрива-Тур» и авиакомпания Air Cairo приняли решение 19 марта чартерным рейсом перевезти в Армению пассажиров, вылетевших авиакомпанией Air Cairo.
Взамен отмененных рейсов с 22 марта по 19 апреля авиакомпания предоставила всем туристическим организациям и пассажирам возможность новых бронирований «с открытой датой» до 20 декабря включительно в пределах суммы, фактически выплаченной авиакомпании.
В Армении, по состоянию на 16 марта, было выявлено 52 случая заражения, один из пациентов выздоровел. В стране с 16 марта введено чрезвычайное положение, оно продлится до 14 апреля.