ՀՀ-ն ԱՄՆ-ից կստանա կորոնավիրուսի 2000 թեստ, հայտնում են Հայաստանում Միացյալ նահանգների դեսպանատնից։
Նշվում է նաև, որ ԱՄՆ Ատոմային էներգիայի միջազգային զարգացման գործակալությունը $6 մլն է հատկացրել՝ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարին, որի շրջանակում միջոցներ կտրամադրվեն նաև կորոնավիրուսի թեստավորման փաթեթներին։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ՀՀ կառավարությունը միջոցներ է տրամադրում Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտում կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստերի ստեղծման համար։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում, որը երկարացվել է մինչև ապրիլի 12-ը: ՀՀ Կառավարությունը 9 աջակցության ծրագիր է մշակել՝ կորոնավիրուսի հետանքով առաջացած տնտեսական հետևանքները մեղմելու համար։ Ապրիլի 8-ի դրությամբ ՀՀ-ում կորոնավիրուսի 28 նոր դեպք է գրանցվել, հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 881-ի։ Ապաքինվել է 114 մարդ։ Մահվան 9 դեպք է գրանցվել։

8 Апрель 2020 - 12:46 AMT
Армения получит 2000 тестов для выявления коронавируса от США. Об этом сообщает посольство США в РА.
«США на днях выделили $6 млн Международному агентству по атомной энергии (МАГАТЭ) с целью содействия международным усилиям этой организации в борьбе с коронавирусом нового типа. На эти средства странам будут представлены пакеты тестирования коронавируса. Армения получит 2000 тестов», – отмечается в сообщении посольства США в РА.
В Армении, по состоянию на 8 апреля, выявлен 881 случай коронавируса, 114 человек выздоровели, 9 человек скончались. С 16 марта в Армении объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля.